Քաղաքական 11:50 13/11/2023 Հայաստան
Այդ որոշումը կայացրած քննիչին ու դատախազին այսօր պետք է տանեն հարկադիր հոգեբուժական բուժման.Էդգար Ղազարյան
«Արագած Ախոյանին ձերբակալել են հինգ ամիս առաջ ֆեյսբուքյան մի գրառման համար, որտեղ ասել է. «Նիկոլին քշելուց հետո դավաճաններին պետք է պատժենք»,-«Հայելի» մամուլի ակումբում ասաց հասարակական, քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, այդ հինգ ամիսների ընթացքում ոչ ոք այդ բռնության կոչով բռնություն չի գործադրել:
«Այսինքը՝ այդ քննիչն ի՞նչ է մտածում, որ մի մարդ կարող է մտնի Արագած Ախոյանի ֆեյբուքյան էջը, իջնի-իջնի հինգ ամիս հետ գնա և տեսնի բռնության կո՞չ: Այսինքն այդ քննիչն ու դատախազը, որ այդ որոշումը կայացրել են, նրանց այսօր պետք է տանեն հարկադիր հոգեբուժական բուժման»,-հայտարարեց Ղազարյանը:
Բանախոսի կարծիքով, եթե Ախոյանի կոչն իրոք բռնության է հրահրում և մարդուն հինգ ամիս չեն բռնել, ուրեմն ողջ իրավական համակարգին պետք է դատեն:
«Իսկ եթե նրանք մի զանգ են ստացել, թե՝ Արագած Ախոյանին պետք է ձերբակալեք, ինչ ուզում եք արեք, բայց այն պետք է արվի, ուրեմն այն քրեական օրենսգրքի այլ հանցագործություն է: Հետևաբար, այստեղ բոլորը հանցագործ են, բացի Արագած Ախոյանից»,- ասաց Էդգար Ղազարյանը և հիշեցրեց, որ իր նկատմամբ բռնության  դեպքով ձերբակալություն չի արվել, իսկ կոչի համար ձերբակալել են:
Նա նաև հիշեցրեց, որ Տիգրան Ավինյանի քարոզչական պաստառը պատրողը ձերբակալվում է, բայց իրեն բռնության ենթարկած երկու քաղաքացին չեն ձերբակալվում:

Право 13:19 13/11/2023 Армения
Э. Казарян: Принявших это решение следователя и прокурора нужно срочно отправить на принудительное психиатрическое лечение
«Арагаца Ахояна задержали за публикацию пятимесячной давности, в которой он, в частности, написал: “После ухода Никола предатели должны быть привлечены к ответственности”», – заявил на пресс-конференции общественно-политический деятель Эдгар Казарян.
По его словам, в течение этих пяти месяцев никто не применил насилия после этой публикации.
«О чем вообще думает следователь? Он, наверное, думает, что кто-то зайдет на страницу к Арагацу Ахояну, прокрутит вниз статусы пятимесячной давности и увидит призыв к насилию? То есть следователя и прокурора, которые приняли это решение, срочно нужно отправить на принудительное психиатрическое лечение», – заявил Казарян.
По словам спикера, если призыв Ахояна действительно подталкивает на осуществление насилия, а Ахояна задержали лишь спустя 5 месяцев, то следует осудить всю правоохранительную систему.
«Но, если они получили звонок о необходимости задержания Арагаца Ахояна, значит это уже другое преступление, предусмотренное уголовным кодексом. Следовательно, в данном деле все преступники, кроме самого Арагаца Ахояна», – заявил Э. Казарян и напомнил, по делу о его избиении так и никого не задержали, а за призыв к насилию задерживают.