Հասարակություն 10:45 14/11/2023 Աշխարհում
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման պատճառով Գազայի հատվածի հյուսիսից հեռացած քաղաքացիական անձանց թիվը կարող է գերազանցել 1 միլիոնը: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչ, փոխգնդապետ Փիթեր Լերները:
«Մի քանի հարյուր հազար, իսկ որոշ գնահատականների համաձայն՝ ավելի քան մեկ միլիոն մարդ տարհանվել է հյուսիսային շրջաններից (Գազայի հատված) և մեկնել հարավ»,- ասել է նա։
Լերների խոսքով՝ հակամարտության սրման ընթացքում Իսրայելի զինծառայողները ոչնչացրել են մոտ 15 հազար թիրախ։ Բացի այդ, նրանք առգրավել են ավելի քան վեց հազար միավոր զենք։

Общество 13:00 14/11/2023 В мире
В результате эскалации палестино-израильского конфликта северную часть сектора Газа могли покинуть уже более миллиона человек, заявил на брифинге представитель Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) подполковник Питер Лернер, выступление транслировалось в соцсети X.
"Несколько сотен тысяч, а по некоторым оценкам и более миллиона человек эвакуировались из северных районов (сектора Газа) и отправились на юг", — сказал он.
Как передает РИА Новости, Лернер добавил, что за время обострения конфликта израильские военные поразили около 15 тысяч целей.