Քաղաքական 13:06 16/11/2023 Հայաստան
«Շատ կարևոր է Սամվել Շահրամանյանին և Ջալալ Հարությունյանին լսել քննիչ հանձնաժողովում»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա հայտնեց, որ քննիչ հանձնաժողով հրավիրելու գրությունն արդեն ուղարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանին, սպասում են արձագանքին։
«Գրության մեջ հստակ արձանագրել էի, որ ինքը կոնկրետ ասի, որ օրն է իրեն հարմար, որ մինչև դեկտեմբեր ամիսն անպայման գա հանձնաժողով և այն հարցերը, որոնք պարտադիր պետք է իրեն ուղղենք,  կարողանանք  այդ հնարավորությունից օգտվել»,- ասաց Քոչարյանը։
Նա հիշեցրեց, որ մինչև 44-օրյա պատերազմը՝ մինչև 2020 թ. մայիս Սամվել Շահրամանյանը եղել է Արցախի ԱԱԾ ղեկավարը։
Ա. Քոչարյանը նաև հայտնեց, որ քննիչ հանձնաժողով է հրավիրվել 44-օրյա պատերազմի օրերին Արցախի պաշտպանության բանակը ղեկավարած Ջալալ Հարությունյանը։
«Այսօր առավոտյան խոսել եմ նաև Ջալալ Հաությունյանի հետ։ Այստեղ մի փոքր իրավական խնդիր կա, եթե դա էլ լուծվի, կարծում եմ՝ նա էլ կկարողանա մասնակցել քննիչ հանձնաժողովի նիստին»,- ասաց Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ չներկայանալու դեպքում քննիչ հանձնաժողովը ոչինչ չի կարող անել, բայց այն օրենսդրական նախաձեռնությունը, որ պատրաստել են, ապագայում քննիչ հանձնաժողովներին հնարավորություն կտա, որ իր կողմից հրավիրյալները չունենան հնարավորություն չներկայանալու քննիչ հանձնաժողով։
Հիշեցնենք, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի Քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը լրանում է դեկտեմբերի 3-ին։

Политика 14:50 16/11/2023 Армения
Очень важно послушать в следственной комиссии НС Армении Самвела Шахраманяна и Джалала Арутюняна – Андраник Кочарян
Очень важно послушать в следственной комиссии НС Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны президента Арцаха Самвела Шахраманяна и бывшего командующего Армией обороны республики Джалала Арутюняна. Об этом сообщил председатель парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
По его словам, письмо о приглашении в следственную комиссию уже отправлено президенту Республики Арцах Самвелу Шахраманяну, ждут ответа.
«Я четко констатировал в письме, что он должен конкретно указать, в какой день ему удобно. И чтобы он обязательно пришел в комиссию до декабря. Мы должны иметь возможность воспользоваться этой возможностью и задать ему свои вопросы», – сказал Кочарян.
Он напомнил, что до 44-дневной войны, до мая 2020 года, Самвел Шахраманян был руководителем СНБ Арцаха.
«Сегодня я переговорил с Джалалом Арутюняном, там есть небольшая юридическая проблема. Полагаю, что ее можно решить и он сможет участвовать в заседании следственной комиссии», – заявил Андраник Кочарян.
По его словам, в случае неявки следственная комиссия не может ничего сделать, но та законодательная инициатива, которая была подготовлена,  в будущем позволит следственным комиссиям не допустить возможности неявки приглашенных на заседание.