Քաղաքական 12:16 16/11/2023 Հայաստան
«Այն, ինչ մենք ուզում էինք Լեռնային Ղարաբաղի հարցով, այլևս հնարավոր չէր առնվազն ԵԱՀԿ 1996 թվականի դետեմբերի Լիսաբոնի գագաթնաժողովից հետո»,- ԱԺ-ում 2024 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա մանրամասնեց. «Նրանք, ովքեր այդ գագաթնաժողովի «կոնսեսնուս-1»-ին,  ընդ որում -1-ը Հայաստանն էր, միանալուց հետո պաշտոնական հանդիպումների փակ հատվածներում ու ռեստորաններում մեզ հավաստիացնում էին, թե դա հնարավոր է ու անպայման լինելու է ու մեզ անընդհատ քաջալերում էին, մտքում մի նպատակ ունեին՝ թույլ չտալ, որ Հայաստանում պետություն կայանա։
Նրանց ռազմավարական սցենարը հենց դա էր՝ Ղարաբաղի հարցը որպես լծակ օգտագործել Հայաստանի պետական զարգացումը թույլ չտալու համար, թույլ չտալ որևէ սցենարով Ղարաբաղի հարցի լուծում այնքան ժամանակ, մինչև նրա լուծման պահին հնարավոր չլինի լուծել նաև Հայաստանի հարցն այնպես, որ դե ֆակտո կամ դե յուրե ՀՀ-ն դադարի գոյություն ունենալ որպես անկախ պետություն։
Առնվազն 1996 թվականից ի վեր՝ Ղարաբաղի հարց այլևս գոյություն չի ունեցել։ Գոյություն է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հարց։ 1998 թվականի, 1999 թվականի, մասնավորապես,  հոկտեմբերի 27-ի, 2020 թվականի, 2023 թվականի իրադարձությունները  պետք է դիտարկել հենց այս համատեքստում»։

С 1996 года вопроса Карабаха не существовало – Никол Пашинян
То, что мы хотели по вопросу Нагорного Карабаха, было более невозможно, по крайней мере, после Лиссабонского саммита ОБСЕ в декабре 1996 года. Об этом заявил в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2024 год в парламенте 16 ноября Никол Пашинян.
«Те, кто после присоединился к «консенсусу-1» того саммита, а «-1» была Армения, на закрытых официальных встречах и в ресторанах нас уверяли в том, что это возможно и обязательно произойдет, постоянно нас подбадривали, мысленно преследовали лишь одну цель: не допустить становления государства в Армении.
Их стратегический сценарий был именно таким: использовать вопрос Карабаха как рычаг для предотвращения развития государственности Армении, не допустить решения карабахского вопроса при любом сценарии столько времени, пока не будет возможно решить вопрос Армении и таким образом, чтобы де-факто или де-юре она перестала существовать как независимое государство.
По крайней мере, с 1996 года и по сей день вопроса Карабаха не существовало. Существовал вопрос Республики Армения. События 1998, 1999 годов, в частности 27 октября, 2020, 2023 гг. следует рассматривать именно в данном контексте», – сказал Пашинян.