Կրթություն, գիտություն 15:27 17/11/2023 Հայաստան
«Կամավոր ատեստավորում անցնելու համար այս տարի ստացել ենք 6320 դիմում: Ատեստավորման արդյունքում դրույքաչափի բարձրացում, որը 200 հազար դրամ է դառնում և դրան գումարվում է 30-50% հավելավճարը, գործում է 70% և ավել արդյունք ցուցաբերած ուսուցիչների համար»,-կառավարության նիստում հայտնեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ ընդունված որոշումը հնարավորություն է ընձեռում կրկնապատկել միջինում 125 հազար դրամ դրույքաչափը և նորմի օգտագործման երեք տարիների ընթացքում 3549 ուսուցիչ բարձրացրել է իր վարձատրությունը:
Անդրեասյանը հայտնեց, որ առաջարկվող որոշմամբ կամավոր ատեստավորմամաբ 60-69 % արդյունք ցուցաբերած ուսուցիչների համար ևս դրույքաչափը կդառնա 200 հազար դրամ, այն դեպքում երբ նախկինում այն չէր արվում:
«Որոշման շնորհիվ 3 տարվա արդյունքով 1630 ուսուցիչ ևս կօգտվի վարձատրության բարձրացումից, այդպիսով, կունենանք բարձր վարձատրվող 5179 ուսուցիչ»,-հայտարարեց նախարարը:
Նա նաև հայտնեց, որ որոշման մյուս կետով սահմանվում է, որ նախորդ երկու ատեստավորումների ժամանակ անցողիկ շեմը չհաղթահարած, բայց 50-59% արդյունք գրանցած կամ առաջինից երկրորդ ատեստավորում 15% աճ ապահոված ուսուցիչներին հնարավորություն կտան երրորդ անգամ մասնակցել ատեստավորմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտարարեց, որ այն ուսուցիչները, որոնք նախկին ատեստավորումների արդունքում 60-69 % արդյունք էին ցույց տվել, 2023 թվականի հոկտեմբերից կստանան դրույքաչափի կրկնապատկում:

Образование 16:29 17/11/2023 Армения
«Мы получили 6320 заявок на прохождение аттесстации в этом году. По итогам аттестации будет увеличена ставка, составив 200 тысяч драмов, плюс 30-20% надбавка, это распространяется на учителей, показавших результаты 70% и выше», – заявила на заседании правительства Армении министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
По её словам, данное решение дает возможность удвоить среднюю ставку в 125 тысяч драмов и за три года увеличилась зарплата 3549 учителей.
Ж. Андреасян сообщила, согласно предлагаемому решению, ставка для учителей, показавших 60-69% результатов при добровольной аттестации, составит 200 тысяч драмов, подобного раньше не было.
«Благодаря данному решению, 1630 учителей по результатам последних трех лет, также смогут воспользоваться повышением зарплаты, таким образом, у нас будет 5179 учителей с повышенной зарплатой», – заявила министр.
Она сообщила также, что другой пункт решения предусматривает, что учителям, не преодолевшим проходной порог в ходе двух предыдущих аттестаций, но зафиксировавшим 50-59% результатов или добившимся 15%-го роста от первой ко второй аттестации, будет предоставлена возможность пройти аттестацию в третий раз.
Премьер-министр РА Никол Пашинян также сообщил, что те учителя, которые в результате предыдущих аттестаций показали результаты 60-69%, с октября 2023 года получат удвоенную ставку.