Քաղաքական 13:08 17/11/2023 Հայաստան
«Ադրբեջանը հրաժարվում է և ԱՄՆ-ի, և ԵՄ-ի միջնորդությամբ բանակցություններից, քանի որ արևմտյան հարթակներում նրանք Հայաստանից պոկեցին այն, ինչ պետք էր»,- խորհրդարաական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նա հիշեցրեց, որ առաջին անգամ արևմտյան հարթակում Նիկոլ Փաշինյանը, չունենալով որևէ իրավունք, ճանաչեց Ադրբեջանի գերիշխանությունը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ։
Ա.Խաչատրյանն ընդգծեց, որ Ալիևի կողմից բանակցություններին մասնակցելուց հրաժարվելը հղի է նոր պատերազմի վտանգով։
Հիշեցնենք, որ Բաքուն հրաժարվել է նոյեմբերի 20-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների մակարդակով նախատեսված հանդիպմանը մասնակցելուց։
Ա.Խաչատրյանը նշեց, երբ Փաշինյանը խոսում էր խաղաղության դարաշրջանի մասին, այդ ընթացքում Ադրբեջանը 1,2 միլիարդ դոլարի զենքի գնման պայմանագիր էր կնքում։
«Ինչքան էլ ասես հալվա, բերանումդ չի քաղցրանա։ Երբեք որևէ թուղթ երկրի անվտանգությունը չի երաշխավորել»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Հարցին՝ արևմտյան հարթակներից Ալիևը ստանալու բան չունի, իսկ ռուսակա՞ն, Ա. Խաչատրյանը պատասխանեց. «Այս պահին գոնե արևմտյան հարթակներ չեն գնում՝ համարելով իրենց ծրագիրը լուծված։ Ռուսական, 3+3, թուրքական պետությունների կազմակերպության հարթակ ... Դժվար է  ասել, բանակցությունները Ալիևը վարում է Փաշինյանի հետ, զիջումները Ալիևը Փաշինյանից կորզում է բոլոր  հարթակներում։ Էլ ի՞նչ են պայմանավորվել երկու «կիրթ ու կառուցողական» գործընկերները, չեմ կարող ասել»։

Politics 15:06 17/11/2023 Armenia
Azerbaijan is rejecting Western-mediated talks with Armenia because it has already used all the meetings hosted by the U.S and the EU to extort concessions from Armenia, claims opposition MP Artur Khachatryan.
Speaking at a press briefing in the parliament on Friday, the MP recalled that Prime Minister Nikol Pashinyan first “unlawfully” recognized Azerbaijan’s sovereignty over Artsakh during Western-mediated talks.
Khachatryan stressed that Azerbaijani President Ilham Aliyev’s rejection of normalization talks with Armenia “poses a risk of new war”.
His comments came after Baku turned down a proposal for a meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Washington on November 20.
The MP, who represents the opposition Hayastan faction, pointed to Azerbaijan’s purchase of weapons worth $1.2 billion in response to Pashinyan's “era of peace” policy.
“Saying “halva-halva” won't make your mouth sweet. No paper has ever guaranteed a country's security,” he said.
"Aliyev gets concessions from Pashinyan on all platforms. I cannot say what else the two "competent and constructive" partners have agreed on," the MP added.