Հասարակություն 17:08 17/11/2023 Հայաստան
Ստեփանակերտի գիշերօթիկից 10 երեխա է տեղափոխվել ՀՀ շուրջօրյա խնամքի հաստատություններ. Տաթևիկ Ստեփանյան
Այսօրվա դրությամբ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համակարգում կամ արտապատվիրակմամբ գործող խնամքի հաստատությունում բնակվում է Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված 83 տարեց։ Նրանցից 17-ը դեռ սեպտեմբերի 24-ին Ստեփանակերտի ծերանոցից են տեղափոխվել։ Ասուլիսում թվերը հայտնեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որ 83 տարեցներից 50-ը միայնակ են, նրանք չունեն ընտանիքի անդամներ, և, հավանաբար, կշարունակեն խնամք ստանալ տարեցների համար նախատեսված խնամքի հաստատություններում։
Տաթևիկ Ստեփանյանը ասաց, որ վերջին 1 ամսվա ընթացքում եղել են վերամիավորումներ, քանի որ բռնի տեղահանման ժամանակ եղել են դեպքեր, երբ տարեցներն ու նրանց ընտանիքի անդամները տարբեր փոխադրամիջոցներով են տեղափոխվել ՀՀ: Այսօր էլ 2 տարեց վերադարձել են իրենց ընտանիքների մոտ։
Փոխնախարարն ասաց, որ Ստեփանակերտի գիշերօթիկ հաստատությունից 10 երեխա՝ 5 աղջիկ, 5 տղա,  սեպտեմբերի 25-ին տեղափոխվել են ՀՀ-ում գործող շուրջօրյա խնամքի հաստատություն։
«Երեխաները 1-17 տարեկան են։ Տեղափոխման պահին 2 երեխա առողջական խիստ անբավարար վիճակում են եղել, նրանց տեղավորել էին Գորիսի հիվանդանոցում։ Ամբողջությամբ լավանալուց հետո տեղափոխվել են խնամքի հաստատություն»,- նշեց նա։
Տ.Ստեփանյանն ասաց, որ այս երեխաներն ունեն կենսաբանական ծողներ, նրանցից որևէ մեկի ծնողը զրկված չէ ծնողական իրավունքներից, իրենց պարտականությունն է լինելու վերամիավորելու ընտանիքներին։ 2 երեխաների ընտանիքներ տեղափոխվել են և բնակվում են հաստատության մոտ բնակավայրերում, նաև հաշվառվել են 3-ը որպես  խնամատարության ենթակա երեխաներ։

Общество 19:37 17/11/2023 Армения
Т. Степанян: 10 детей из интерната Степанакерта были переведены в действующий в РА дом круглосуточного ухода
На сегодняшний день в системе министерства труда и социальных вопросов Армении или учреждениях по уходу проживают 83 пожилых вынужденных переселенца из Республики Арцах. 17 из них переведены из Степанакертского дома престарелых ещё 24 сентября. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщила заместитель министра труда и социальных вопросов РА Татевик Степанян.
Она отметила, что 50 из 83 пожилых людей одиноки, не имеют членов семьи и, вероятно, продолжат получать уход в учреждениях по уходу за пожилыми людьми.
Т. Степанян сообщила, что за последний месяц произошли воссоединения семей, поскольку во время вынужденного переселения были случаи, когда пожилых людей и членов их семей перевозили в Армению на разных транспортных средствах. Сегодня двое пожилых людей вернулись в свои семьи.
Заместитель министра сообщила, что 25 сентября 10 детей из степанакертского интерната – 5 девочек и 5 мальчиков – были переведены в действующий в РА дом круглосуточного ухода, добавив, что дети в возрасте от одного до 17 лет.
Т. Степанян сообщила, что у этих детей есть биологические родители, родители ни одного из них не лишены родительских прав, а их обязанностью будет воссоединение семьями.