Քաղաքական 11:48 18/11/2023 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր 5 խմբակցությունների ներկայացուցիչները հավաքվել են Արցախի ներկայացուցչությունում՝ քննարկելու անելիքները, առաջիկայում ԱԺ նիստ գումարելու հարցը։
«Բնականաբար, մենք ձեռքներս ծալած չենք նստել, այս ամբողջ ժամանակահատվածում փորձել ենք հանդիպումներ կազմակերպել, տևական ժամանակ չէր ստացվում ուղղակի պատգամավորների տեղակայման վայրերով պայմանավորված»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Մետաքսե Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ, ի վերջո, հաջողվել է հանդիպել ԱԺ ողջ կազմով, տարբեր քննարկումներ են տեղի ունեցել անելիքների կապակցությամբ։
«Մենք ոչ թե ինչ-որ գործ պետք է անենք, այլ պարտավորություն ունենք՝ պարտավորություն թույլ չտալու փակվի Արցախի հարցը, քանի որ այն բացողը նաև մենք չենք եղել, հետևաբար, մենք նման որոշում կայացնելու իրավունք էլ չունենք»,- ասաց Մ.Հակոբյանը։
Արցախի ԱԺ պատգամավորը հայտնեց, որ, ըստ ընթացակարգի, որոշել են աշխատանքային խորհրդակցություն հրավիրել խմբակցությունների ղեկավարների, մշտական  հանձնաժողովների նախագահների մասնակցությամբ, որից հետո կորոշվի հաջորդ քայլն ու դրանից բխող մնացած քայլերը։
Մ. Հակոբյանը նաև հայտնեց, որ ընթացքի մեջ է հասարակական կազմակերպություն ստեղծելու գործընթացը, շուտով հնարավորություն կունենան նաև այդ ուղղությամբ հայտարարություն անել։

Политика 12:25 18/11/2023 Армения
Представители всех 5 фракций Национального собрания Республики Арцах собрались в представительстве Арцаха, чтобы обсудить предстоящие планы, вопрос созыва сессии Национального собрания в ближайшее время.
«Естественно, мы не сидим, сложа руки. Всё это время старались организовать встречи, из-за местонахождения депутатов долго не получалось сделать это», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am секретарь фракции НС Арцаха «Справедливость» Метаксе Акопян.
Она отметила, что удалось провести встречу всем составом НС, состоялись различные обсуждения относительно предстоящих планов.
«Мы обязаны не допустить закрытия вопроса Арцаха, поскольку не мы начали этот вопрос, следовательно, у нас нет права принять это решение», – пояснила М. Акопян.
Депутат НС Арцаха сообщила, согласно процедуре, принято решение созвать рабочее совещание с участием руководителей фракций, председателей постоянных комиссий, после чего будут предприняты дальнейшие шаги и вытекающие из этого действия.
М. Акопян сообщила также, что процесс создания общественных организаций продолжается, и вскоре у них появится возможность сделать заявление по данному вопросу.