Հասարակություն 10:22 20/11/2023 Տարածաշրջան
Wildberries ընկերության սեփականատեր Տատյանա Բակալչուկը, որը Forbes-ի վարկածով Ռուսաստանի ամենահարուստ կինն է, ծայրահեղ բացասական է վերաբերում այն գաղափարին, որ կինը նախ պետք է երեխաներ ունենա, ապա նոր սովորի ու կարիերա անի։ Նա ընդգծել է՝ չի կարելի կարծրատիպերը պարտադրել աղջիկներին։
«Ոչ մեկին ոչինչ պարտադրել պետք չէ։  Եթե աղջիկն առաջին հերթին ուզում է հոգ տանել ընտանիքի ու երեխաների մասին՝ լավ,  բայց պարտադրել կարծրատիպը, որ նա դա պետք է անի, ճիշտ չէ։ Երբ ես զրուցում էի հարգված մարդկանց հետ կրթության մասին, ես ասացի՝ պետք չէ պարտադրել «նախ ամուսնանալն ու երեխաները, ապա՝ կարիերան» գաղափարը»,- «Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ ասել է Բակալչուկը՝ «Սերունդ» բիզնես-ֆորումի ժամանակ։
Ձեռնարկատերը հիշել է, որ 20 տարեկանում իրեն աշխատանքի չեն ընդունել հենց այն պատճառով, որ նոր է ամուսնացած եղել, գործատուները վստահ էին, որ  շուտով երեխա կունենա ու արձակուրդ կգնա։
«Ես իրականում երեխայի խնամքի արձակուրդ գնացի, հետո հիմնեցի Wildberries-ը։ Իմ երեք աղջիկներին ես խորհուրդ չեմ տա ամուսնանալ, քանի դեռ ոտքի չեն կանգնել»,-ասել է հարուստ տիկինը։
Տ. Բակալչուկը հավատում է, որ հիմա համաշխարհային տնտեսությունը թույլ է տալիս, որ կանայք չկանգնեն ընտանի՞ք, թե՞ կարիերա ընտրության առաջ։

Здоровье 10:36 20/11/2023 В мире
Основательница компании Wildberries и самая богатая женщина России по версии Forbes Татьяна Бакальчук «крайне отрицательно» относится к идее сначала рожать детей и только потом получать образование или строить карьеру. По ее мнению, нельзя навязывать девушкам стереотипы, пишет Коммерсантъ.
«Никому ничего нельзя навязывать. Если девушке в первую очередь хочется заботиться о семье и детях — хорошо, но навязывать стереотип, что она должна это делать, неверно. Когда мы беседовали с уважаемыми людьми по поводу образования, я сказала, что не буду навязывать идею "сначала замуж и дети, а потом карьера"», – сказала госпожа Бакальчук на бизнес-форуме «Поколение», ее слова приводят «Ведомости».
Предпринимательница напомнила, что в 20 лет ее не взяли на работу именно потому, что она недавно вышла замуж, поскольку работодатель посчитал, что она уйдет в декретный отпуск. «И я действительно ушла в декрет, а потом основала Wildberries», – добавила она. «Своим трем дочерям я не буду рекомендовать выйти замуж до того, как они встанут на ноги», – сообщила госпожа Бакальчук.
Основательница Wildberries верит, что современная экономика позволяет женщинам не выбирать между семьей и карьерой: удаленную работу или бизнес можно совмещать с заботой о детях. По ее словам, главное — понять, как совмещать семью и карьеру. Forbes оценивает состояние Татьяны Бакальчук в $7 млрд — она самая богатая в России женщина.