Տնտեսություն 18:55 20/11/2023 Տարածաշրջան
Նոյեմբերի 20-ից Վրաստանում գործում է շաքարավազի ներմուծման հարկը։ Որոշումը կգործի մինչև 2024 թվականի հուլիսի 1-ը։ Այս մասին գրում է aliq.ge-ն։
Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ 100 կգ-ից ավելի ներմուծվող շաքարավազի 1 կիլոգրամի համար կվճարվի 40 թեթրի. այսինքն՝ յուրաքանչյուր տոննայի համար 400 լարի։
Բացառություն են կազմում EUR.1 արտոնյալ ծագման վկայագրի օգտագործման դեպքերը, որը տրվում է շաքարավազի կամ ծագման հայտարարագրի հիման վրա հարկային արտոնությունների համար: Բացի այդ, որոշման ազդեցությունը չի տարածվում այն շաքարավազի ներմուծման վրա, որի փոխադրումը ծովային ճանապարհով սկսվել է նախքան որոշման ընդունումը։
Շաքարավազ ներկրողներն արդեն հայտարարել են, որ մեկ պարկ շաքարավազի (50 կգ) արժեքը ներքին շուկայում կարող է աճել միջինը 23 լարիով: Ի դեպ, տարեսկզբից սկսած 10 ամիսների ընթացքում Վրաստան է մատակարարվել 76,7 մլն դոլարի՝ 113 հազար 114 տոննա շաքարավազ։

Общество 19:53 20/11/2023 Регион
Грузия вводит временную пошлину на ввозимый сахар с 20 ноября 2023 года, сообщает Медиаплатформа BMG со ссылкой на постановление правительства.
Как передает Sputnik Грузия, согласно документу, импорт более 100 килограммов сахара будет облагаться налогом в размере 0,4 лари (0,15 доллара) за 1 килограмм, то есть импортная пошлина составит 400 лари (примерно 150 долларов) за одну тонну.
Исключением являются случаи использования преференциального сертификата происхождения EUR.1, выданного на сахар, или налоговых льгот на основании декларации о происхождении.
Кроме того, постановление не распространяется на сахар, транспортировка которого началась морским путем до опубликования постановления.