Մշակույթ 13:58 20/11/2023 Աշխարհում
Ռուս հայտնի երաժշտական պրոդյուսեր Մաքսիմ Ֆադեևը հայտարարել է «Евроазия» միջազգային փառատոն-մրցույթի նախապատրաստման մասին, որը կդառնա «Եվրատեսիլի» անալոգը։ Այս մասին նա հայտնել է իր Telegram ալիքում։
Ֆադեևի խոսքով, նոր մրցույթը հյուրընկալող երկրներ են հանդես գալու Ռուսաստանը, Ուզբեկստանը և Թուրքիան։ ՌԴ-ն կներկայացնի անձամբ Ֆադեևը, իսկ Ուզբեկստանը՝ Յուլդուզ Ուսմանովան։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նա չի հրապարակել Թուրքիայի ներկայացուցչի անունը՝ նշելով, որ այն շուտով «շոկ կլինի բոլորի համար»։
Պրոդյուսերը նշել է, որ մրցույթը նման է լինելու երաժշտական օլիմպիադայի։ Կարգախոսը կլինի «Join us!: («Միացեք մեզ!»)։ Ֆադեևն ասել է, որ մրցույթի հայեցակարգը մտածել է տարեսկզբին։ Նա հայտնել է, որ միջոցառումը նախատեսվում է անցկացնել ամեն տարի օգոստոսին։ Այժմ երեք երկրներում շտաբ-բնակարաններն արդեն ընդունում են հայտերը մասնակից երկրներից։

Культура 14:38 20/11/2023 В мире
Музыкальный продюсер Максим Фадеев заявил о подготовке международного фестиваля-конкурса «Евроазия», который станет аналогом «Евровидения». Об этом он сообщил в своем телеграм-канале, пишет «Культуромания».
По словам Фадеева, в качестве стран-хозяев нового конкурса выступят Россия, Узбекистан и Турцию. Нашу страну будет представлять сам Фадеев, а Узбекистан — Юлдуз Усманова. Имя представителя Турции он не раскрыл, отметив, что вскоре оно станет «шоком для всех».
Продюсер отметил, что конкурс будет похож на музыкальную олимпиаду. Его слоганом станет фраза Join us! («Присоединяйтесь!»). Фадеев рассказал, что продумал концепцию конкурса еще в начале года. Проводить мероприятие планируют ежегодно в августе. Сейчас штабы в трех странах уже принимают заявки от стран-участниц, которых набралось немало, отметил Фадеев.
На прошлой неделе министр культуры России Ольга Любимова заявила о планах создать международный песенный конкурс «Интервидение». Инициативу поддержал гендиректор Первого канала Константин Эрнст.