Հասարակություն 11:05 21/11/2023 Հայաստան
«Կասպերսկի» ընկերությունը բացահայտել է Lazarus հանցավոր կիբեռխմբի՝ լեգիտիմ ԾԱ-ի կիրառմամբ նոր արշավ, որը թիրախավորում է կազմակերպություններն աշխարհով մեկ:
Ընկերությունը հայտնում է, որ վարակելու համար օգտագործվում է լեգիտիմ ԾԱ, որը նախատեսված է թվային հավաստագրերի միջոցով վեբ հաղորդակցությունը ծածկագրելու համար:
Ավելի վաղ փորձագետներն արդեն նախազգուշացրել էին խոցելիությունների մասին, որոնք Lazarus խմբին թույլ էին տալիս գրոհներ իրականացնել: Սակայն շատ կազմակերպություններ շարունակել են օգտագործել ԾԱ-ի հին տարբերակը, որում դրանք չեն շտկվել:
Գրոհի համար չարագործները կիրառել են բարդ մեթոդներ, մասնավորապես, պաշտպանական միջոցները շրջանցելու առաջ անցած տեխնիկաներ։ Զոհերի սարքերը վերահսկելու համար նրանք օգտագործել են SIGNBT վնասաբեր ծրագիրը։
Գրոհողները նաև շահագործել են արդեն հայտնի LPEClient գործիքը, նախկինում այն կիրառվել էր պաշտպանական ձեռնարկությունների կապալառուների, միջուկային ոլորտի ինժեներների և կրիպտոարժույթի ոլորտի թիրախային գրոհներում: LPEClient-ը վարակելու գործընթացի առաջին փուլն է: Այն առանցքային դեր է խաղում զոհի պրոֆիլի որոշման և համակարգում այլ վնասաբեր ծրագրերի տեղադրման գործում։ Այն, թե ինչպես է օգտագործվել LPEClient գործիքը այս և այլ գրոհներում, մատնանշում է Lazarus խմբի մեթոդները, կարծում են «Կասպերսկի»-ի փորձագետները: Նույն կերպ չարագործները գործել են նաև ЗСХ ընկերության մատակարարման շղթայի վրա գրոհի ժամանակ։
Ինչպես ցույց է տվել հետագա վերլուծությունը, Lazarus-ի վնասաբեր ԾԱ-ն արդեն մի քանի անգամ օգտագործվել է սկզբնական զոհի՝ ծրագրային ապահովման մատակարարին գրոհելու համար: Նման կրկնվող գրոհները ցույց են տալիս, որ չարագործները հստակ նպատակ ունեն, հավանաբար, ձեռք գցելու կրիտիկական կարևոր սկզբնական կոդը կամ խաթարելու ԾԱ-ի մատակարարման շղթան: Գրոհողները մշտապես շահագործել են ընկերությունների ծրագրային ապահովման խոցելիությունները և ընդլայնել թիրախների շրջանակը՝ նշանի տակ դնելով ԾԱ-ի չշտկված տարբերակն օգտագործող կազմակերպությունները։ Kaspersky Security բիզնեսի համար լուծումը պրոակտիվ բացահայտել է սպառնալիքը և կանխել այլ կազմակերպությունների վրա գրոհները:
«Lazarus-ի շարունակվող գրոհները վկայում են այն մասին, որ չարագործներն ունեն լուրջ տեխնիկական հնարավորություններ և ուժեղ մոտիվացիա։ Նրանք գործում են աշխարհով մեկ՝ թիրախավորելով արդյունաբերական ոլորտի տարբեր կազմակերպություններ, և դրա համար օգտագործում են տարբեր մեթոդներ: Սպառնալիքը պահպանվում է և անընդհատ զարգանում, ինչը պահանջում է հատուկ զգոնություն»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Սոնգսու Պարկը (Seongsu Park):

Общество 11:11 21/11/2023 В мире
«Лаборатория Касперского» выявила новую кампанию преступной кибергруппы Lazarus — с использованием легитимного ПО, которая направлена на организации по всему миру.
Компания сообщает, что для заражения используется легитимное ПО, предназначенное для шифрования веб-коммуникаций с помощью цифровых сертификатов.
Ранее эксперты уже предупреждали об уязвимостях, которые позволяли группе Lazarus совершать атаки. Однако многие организации продолжали пользоваться старой версией ПО, в которой они не были исправлены.
Для атаки злоумышленники применяли сложные методы, в частности продвинутые техники обхода защитных средств. Для контроля устройств жертв они использовали вредоносное ПО SIGNBT. Также атакующие эксплуатировали уже известный инструмент LPEClient — ранее он был задействован в целевых атаках на подрядчиков оборонных предприятий, ядерных инженеров и криптовалютный сектор.
LPEClient — первая ступень в процессе заражения. Она играет ключевую роль в определении профиля жертвы и внедрения в систему других зловредов. То, как использовался инструмент LPEClient в этой и других атаках, указывает на методы группы Lazarus, полагают эксперты «Лаборатории Касперского». Таким же образом злоумышленники действовали во время атаки на цепочку поставок на компанию ЗСХ.
Как показал дальнейший анализ, вредоносное ПО Lazarus уже несколько раз использовалось для атаки на первоначальную жертву — поставщика программного обеспечения. Такие повторяющиеся атаки указывают на то, что у злоумышленников есть чёткая цель — вероятно, получить критически важный исходный код или нарушить цепочку поставок ПО. Атакующие постоянно эксплуатировали уязвимости в программном обеспечении компаний и расширяли спектр мишеней, нацеливаясь на организации, использующие неисправленную версию ПО. Решение Kaspersky Security для бизнеса проактивно распознало угрозу и предотвратило атаки на другие организации.
«Продолжающиеся атаки Lazarus — свидетельство того, что злоумышленники обладают серьёзными техническими возможностями и сильной мотивацией. Они действуют по всему миру, целясь в разные организации из промышленного сектора, и используют для этого разнообразные методы. Угроза сохраняется и постоянно эволюционирует, что требует особой бдительности», — комментирует Сонгсу Парк (Seongsu Park), эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».