Քաղաքական 10:22 22/11/2023 Հայաստան
Առանց անվտանգության երաշխիքի՝ արցախցիների Արցախ վերադարձի նույնիսկ քննարկումն է վտանգավոր. Տիգրան Աբրահամյան
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբևահամյանը գրում է․
«Արցախցիների վերադարձն Արցախ ինքնանպատակ գործընթաց չպետք է դիտվի:
Առանց որևէ լուրջ անվտանգության երաշխիքի թեմայի նույնիսկ քննարկումն է վտանգավոր, քանի որ դա ավելի շատ նմանվում է նոր Ցեղասպանության դրդելուն:
Արցախյան շարժման մեկնարկին, ինքնորոշման իրավունքը որպես նպատակ հռչակվեց առաջին հերթին այն պատճառով, որ մարդիկ հստակ գիտակցում էին, որ Ադրբեջանի կազմում արցախցիների ցանկացած կարգավիճակ լուրջ անվտանգային խնդիր է պարունակում:
Ինքնորոշման գործընթացը, որը հիմնված էր միջազգային իրավունքի և արցախցիների հռչակած սկզբունքների վրա, նաև նպատակ էր հետապնդում ամուր անվտանգային երաշխիքներ ստեղծել, որովհետև դրա այլընտրանքն Արցախի անկումն ու արցախցիների բռնի տեղահանություններն էր ենթադրում:
2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններն ու որպես հետևանք` ինքնորոշման իրավունքի մերժումը, տապալեցին այն բարդ ու նուրբ պրոցեսները, որոնք աստիճանաբար տանում էին արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը»։

Politics 12:36 22/11/2023 Armenia
Opposition MP Tigran Abrahamyan insists on strong security guarantees for the return of ethnic Armenians to Artsakh (Nagorno-Karabakh).
“The return of Armenians to Artsakh should not be considered as an end in itself,” he wrote on Facebook on Wednesday. "It’s dangerous to even discuss the matter without any real security guarantees in place, as it's more like incitement to a new genocide.”
“The right to self-determination was put at the core of the Artsakh Movement from the very beginning primarily because people perfectly realized that any status of the Artsakh people within Azerbaijan posed serious security threats,” said Abrahamyan, secretary of the opposition Pativ Unem faction.
The MP stressed the process of self-determination, based on international law and the principles proclaimed by the Artsakh people, was also aimed at creating tight security guarantees to prevent the fall of Artsakh and forced displacement of its population.
“The political changes in Armenia in 2018 and, as a consequence, the rejection of the people's right to self-determination undermined those complex and delicate processes that were gradually leading to the exercise of the Artsakh people's right to self-determination," he stated.