Քաղաքական 13:02 22/11/2023 Տարածաշրջան
Իրանա-ադրբեջանական սահմանին զինված միջադեպ է տեղի ունեցել, սահմանախախտները դիմել են փախուստի, հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով պետական սահմանապահ ծառայությանը:
Ըստ լրատվամիջոցների՝ երկու անհայտ անձ փորձել է խախտել Իրանի պետական սահմանը։ Սահմանապահները նրանց մոտ զենք են նկատել, իսկ նրանցից մեկի մոտ ծանր բեռ:
«Սահմանախախտները չեն ենթարկվել ադրբեջանցի սահմանապահների՝ կանգ առնելու հրամանին և կրակ են բացել հրազենից, այնուհետև նետել են բեռը և, օգտվելով եղանակային անբարենպաստ պայմաններից և ռելիեֆի բարդությունից, հետ են փախել Իրանի տարածք» - տեղեկացրել են սահմանապահ ծառայությունից։
Նշվում է, որ դեպքի վայրում նետված բեռի զննման ժամանակ սահմանապահները հայտնաբերել և առգրավել են ավելի քան 95 կգ ընդհանուր քաշով թմրամիջոցներ (10,1 կգ մետամֆետամին և 85 կգ ափիոն):

Политика 12:28 22/11/2023 Регион
На ирано-азербайджанской границе произошëл вооруженный инцидент, нарушители границы скрылись. Об этом сообщили сегодня, 22 ноября, в Государственной пограничной службе (ГПС) Азербайджана.
Как передают азербайджанские СМИ, двое неизвестных пытались нарушить госграницу со стороны Ирана. Пограничники заметили у обоих нарушителей оружие, а у одного из них — увесистый груз.
Нарушители не подчинились команде азербайджанских пограничников остановиться и открыли огонь из огнестрельного оружия, затем бросили груз и, «воспользовавшись неблагоприятными погодными условиями и сложностью рельефа, бежали назад, на территорию Ирана», информировали в ГПС.
Утверждается, что при досмотре брошенного на месте инцидента груза пограничники обнаружили и изъяли наркотические средства общим весом более 95 кг (10,1 кг метамфетамина и 85 кг опиума).