Քաղաքական 17:50 23/11/2023 Հայաստան
«Աշխատանքային հարաբերություններ են, բնականաբար կան տարաձայնություններ ինչ-որ հարցերի շուրջ, շարունակում ենք աշխատանքները՝ դրանց անդրադառնալու, արձագանքելու ուղղությամբ»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԳ նախարարաի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը՝ արձագանքելով ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի հայտարարությանը, թե հնարավոր է Հայաստանից դուրս հանվի ռուսական 102-րդ ռազմաբազան և ՀՀ-ն դուրս գա ՀԱՊԿ-ից:
«Այս փուլում, այս պահին մեր օրակարգում այդպիսի հարցեր չկան»,-հայտարարեց փոխարտգործնախարարը:
Նրա խոսքով բանակցություններում ադրբեջանցիների Հայաստան վերադարձի հարց չկա:
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ այս խնդիրը Ադրբեջանի կողմից ոչ կառուցողական մոտեցումների շարքին է վերաբերում»,-հայտարարեց փոխնախարարը։
Սաֆարյանը պատասխանեց նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին կողմերի միջև հանդիպման վերաբերյալ Ադրբեջանի արտգործնախարարության վերջին առաջարկի մասին հարցը։
«Մեր կողմից նաև առաջարկվել է անցկացնել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների նիստ նոյեմբերի 30-ին։ Սրա վերաբերյալ նույնպես եղել է հայտարարություն։ Հանձնաժողովի աշխատանքների վերաբերյալ նույնպես եղել են մամուլի հաղորդագրություններ, երկու կողմերի միջև քննարկված հանձնաժողովի նիստերի արդյունքներով, կարող եք դրանց ծանոթանալ»,-հայտարարեց Մնացական Սաֆարյանը։

Политика 18:56 23/11/2023 Армения
«Это рабочие отношения, естественно, есть разногласия по некоторым вопросам, мы продолжаем работу по их устранению и реагированию», – заявил замглавы МИД Армении Мнацакан Сафарян, комментируя заявление депутата Госдумы России Константина Затулина, допустивший попытку Еревана закрыть военную базу РФ в Армении и выйти из ОДКБ.
«На данном этапе таких вопросов в нашей повестке дня нет», – заявил замглавы МИД.
По его словам, в переговорах не стоит вопроса о возвращении азербайджанцев в Армению.
«Мы многократно отмечали, что эта проблема связана с рядом неконструктивных подходов со стороны Азербайджана», – заявил он.
Сафарян ответил также на вопрос о последнем предложении главы МИД Азербайджана относительно встречи сторон на армяно-азербайджанской границе:
«Мы также предложили провести 30 ноября заседание комиссий по демаркации границы и по охране границы. По этому поводу также было заявление. Были также пресс-релизы относительно работы комиссии, по результатам обсужденных между двумя сторонами заседаний комиссии, вы можете с ними ознакомиться», – заявил Мнацакан Сафарян.