Երբ մենք հրաժարվում են ազգային ազատագրական պայքարի գաղափարից, խախտվում է մեր հայկական պետության կերտվածքը. Պուլուզյան
«Հայաստանի առաջին, երրորդ Հանրապետության ստեղծման ֆունդամենտալ հիմքը ազգային ազատագրական պայքարն է։ Երբ մենք հրաժարվում են այդ գաղափարախոսությունից կամ այդ գաղափարախոսությունը հակասում է պետական շահերին, խախտվում է մեր հայկական պետության, հայկական մտածողության կերտվածքը»,- «Արցախ. ընթացիկ հարցեր և հեռանկարներ» թեմայով քննարկմանն ասաց ՀՅԴ անդամ, «Ապառաժ» պաշտոնաթերթի խմբագիր Արա Պուլուզյանը։
Նա նշեց, որ Արցախ վերադարձի իրավունքն ազգային իրավունք է, ազգը պետք է գնա, այնտեղ ապրի, ոչ թե որևէ մեկը որպես անհատ. քաղաքացիության իրավունքը բոլորինն է։
«Բոլորս պետք է այդ իրավունքը պաշտպանենք։ Վերադարձի իրավունքն այն մարդունն է, ով Արցախն իր հայրենիքն է համարում։ Ներկա հաղորդակցման միջոցները հնարավորություն են տալիս ստեղծել Արցախի վիրտուալ հանրություն, չմոռանալով հիմնական հարցը՝ ազգային ազատագրական պայքարը»,- ասաց Արա Պուլուզյանը։
- Վերադարձ Արցախ անպայման պետք է լինի, որպեսզի մենք ունենանք Արցախի պետականություն.Աշոտ Ղուլյան
- Արամ Օրբելյան. Առարկայազուրկ է քննարկել, թե ինչ կարգավիճակ պետք է տալ արցախցիներին
- Արցախից բռնի տեղահանվածներին օգնելու առաջին փուլին հաջորդելու են ավելի լուրջ ու բարդ փուլեր. Շաքե Իսայան

Политика 19:28 23/11/2023 Армения
Пулузян: Когда мы отказываемся от идеи национально-освободительной борьбы, нарушается структура нашего армянского государства
«Фундаментальной основой создания первой и третьей Республики Армения является национально-освободительная борьба. Когда мы отказываемся от этой идеологии или эта идеология противоречит государственным интересам, нарушается структура нашего армянского государства и армянского мышления», – заявил на обсуждении на тему «Арцах: текущие вопросы и перспективы» член АРФД, редактор газеты «Апараж» Ара Пулузян.
Он отметил, что право на возвращение в Арцах – это национальное право, народ должен вернуться и жить там, не должны возвращаться отдельные лица: право на гражданство носит общий характер.
«Все мы должны защитить это право. Право на возвращение принадлежит лицу, считающему Арцах своей родиной. Нынешние средства связи позволяют создать виртуальное сообщество Арцаха, не забывая при этом о главном вопросе – национально-освободительной борьбе», – пояснил А. Пулузян.