Քաղաքական 12:30 25/11/2023 Աշխարհում
Թռիչքը տեղի է ունեցել Հնդկաստանի հարավային Կարնատակա նահանգի Բանգալոր քաղաքում։ Tejas-ը մեկ նստատեղով կործանիչ է, սակայն Մոդին թռել է երկու նստատեղով ուսումնական ինքնաթիռով:
«Tejas-ի թռիչքը հաջող էր: Այս փորձը աներևակայելի հարստացրեց ինձ և մեծացրեց իմ վստահությունը մեր երկրի հնարավորությունների նկատմամբ»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին գրել է Հնդկաստանի կառավարության ղեկավարը X սոցիալական ցանցի իր էջում :
Tejas կործանիչը արտադրվում է հնդկական Hindustan Aeronautics Limited (HAL) ընկերության կողմից։ Դրա վրա աշխատանքները շարունակվում են 1980-ականներից։ 2015 թվականին որոշվել է կործանիչը շահագործման հանձնել Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերին։ Ներկայումս աշխատանքներ են տարվում Tejas Mk2 կործանիչի նոր մոդիֆիկացիայի վրա։
HAL-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ընկերությունը բանակցություններ է վարում առնվազն չորս երկրների հետ՝ Tejas մատակարարելու համար: Մալազիան, Եգիպտոսը, Արգենտինան և Բոտսվանան հետաքրքրություն են ցուցաբերել հնդկական մարտական ինքնաթիռների ձեռքբերմամբ։ Տեղական լրատվամիջոցներն այս համատեքստում հիշատակեցին նաև Ավստրալիան, Ինդոնեզիան և Ֆիլիպինները:

Индия: премьер Нарендра Моди совершил полет на истребителе Tejas
Премьер-министр Индии Нарендра Моди совершил полет на легком истребителе индийского производства Tejas. Об этом пишет ТАСС.
Вылет прошел в Бангалоре в южном штате Карнатака. Tejas - это одноместный истребитель, но Моди совершил полет на двухместном учебно-тренировочном варианте.
«Успешно прошел вылет на Tejas. Этот опыт невероятно обогатил меня и значительно укрепил мою уверенность в возможностях нашей страны», - написал глава индийского правительства на своей странице в социальной сети Х (ранее Twitter).
Истребитель Tejas производится индийской компанией Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Работа над ним шла с 1980-х годов. В 2015 году было принято решение поставить истребитель на вооружение индийских ВВС. На данный момент идет работа над новой модификацией истребителя Tejas Mk2.
Ранее в HAL сообщали, что компания ведет переговоры как минимум с четырьмя странами о поставках Tejas. Интерес к приобретению индийского боевого самолета проявляли Малайзия, Египет, Аргентина, Ботсвана. Также местные СМИ в этом контексте упоминали Австралию, Индонезию, Филиппины.