Իսրայելը հոկտեմբերի 7-ից ձերբակալել Է 3,2 հազար պաղեստինցիների
Հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Հորդանան գետի արևմտյան ափին և Արևելյան Երուսաղեմում Իսրայելի կողմից ձերբակալված պաղեստինցիների թիվը հասել է 3,2 հազարի, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Al Jazeera հեռուստաալիքին։
Մասնավորապես, ձերբակալվածների և նախկին բանտարկյալների գործերով Պաղեստինյան հանձնաժողովի զեկույցի տվյալների համաձայն՝ ձերբակալվածների թվում եղել է 41 լրագրող և, ինչպես պնդում են հանձնաժողովում, լրատվամիջոցների 29 աշխատակից դեռ կալանքի տակ է:
Ինչ վերաբերում է օկուպացված տարածքներում ձերբակալվածներին, ապա նրանց թիվը 7 հազարով գերազանցում է ձերբակալված պաղեստինցիների թվին։
Հանձնաժողովի զեկույցում ասվում է, որ բանտարկյալների թվում կան ավելի քան 200 երեխա և շուրջ 80 կին, ինչպես նաև հարյուրավոր հիվանդներ և վիրավորներ, որոնք բժշկական օգնության կարիք ունեն:

Politics 11:15 27/11/2023 World
A report released by Palestinian Commission for Detainees and Ex-Prisoners’ Affairs said that of the 3,200 Palestinians arrested by Israel since October 7 in the occupied West Bank and occupied East Jerusalem, 41 were journalists, 29 of whom remain in detention, Al Jazeera reported.
The number of detentions since October 7 brings to more than 7,000 the number of arrested Palestinians from the occupied territory, the report published on Sunday said.
That includes more than 200 children and about 78 female prisoners as well as “hundreds” of sick and wounded people, some of whom need “urgent medical intervention”, the report added.
It also noted that the recent arrests were accompanied by “widespread raids and abuse, in addition to vandalising and destroying of citizens’ homes, and severe beatings of the families of detainees” as well as the shooting of unarmed Palestinians, resulting in deaths.