Քաղաքական 11:04 28/11/2023 Արցախ
Ադրբեջանը հոկտեմբերի 5-ից նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում Շուշիում հերթական գերեզմանատունն է վնասել։ Այս մասին կրկին ահազանգում է Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության («Caucasus Heritage Watch») միջազգային կազմակերպությունը:
«Ենթադրվում է, որ բուլդոզերները աղբակույտ են լցրել Ղազանչեցոցի հին գերեզմանատան վրա, որը գտնվում է Մայր տաճարից հարավ-արևելք։ Վտանգված են առանց այն էլ մասնատված տապանաքարերը»,– ասված է հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք՝ որ օրեր առաջ Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության կազմակերպությունը կրկին ահազանգել էր, որ հոկտեմբերի 5-ից մինչև նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանցիները բուլդոզերներով ճանապարհ են հարթել Շուշիի պատմական գերեզմանատան միջով, որը հայտնի է որպես «Երևանյան դարպասների» մոտի գերեզմանոց։
Այն 5-րդ հայկական գերեզմանոցն է, որը տուժել է 2020 թվականի նոյեմբերից՝ Մեծ Թաղերի և Սղնախի ավերումից և Ն. Շուշիի և Վազգենաշենի  մերձակայքում գտնվող գերեզմանատների վնասումից հետո։

Политика 13:38 28/11/2023 Регион
В период с 5 октября по 3 ноября Азербайджан повредил еще одно армянское кладбище в Шуши (оккупированная Азербайджаном в ходе третьей карабахской войны культурная столица Республики Арцах. – Ред.). Об этом сообщает международная организация по защите кавказского наследия (Caucasus Heritage Watch).
«Судя по всему, бульдозеры сбросили груды мусора на старое кладбище Казанчецоц (к юго-востоку от собора), поставив под угрозу и без того фрагментированные надгробия», – говорится в сообщении.
Напомним, ранее из Caucasus Heritage Watch сообщили, что в период с 5 октября по 3 ноября с использованием бульдозеров азербайджанцы проложили дорогу через историческое кладбище в Шуши, известное как кладбище у «Ереванских ворот». «Это 5-е армянское кладбище, подвергшееся воздействию (Азербайджана. – Ред.) с ноября 2020 года – после разрушения Мец Тагера и Сгнаха, а также повреждения кладбищ в Нижнем Шуши и возле Вазгенашена», – указывал CHW.