Քաղաքական 12:35 06/12/2023 Աշխարհում
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) ռազմածովային ուժերը Պարսից ծոցում կալանել են երկու նավթատար նավ՝ որոնք տեղափոխում են մոտ 4,5 միլիոն լիտր մաքսանենգ վառելիք։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Ըստ գործակալության՝ նավերը կալանվել են Աբու Մուսա կղզու ափերի մոտ։ Լցանավերից մեկը տեղափոխում էր 2,28 մլն լիտր մաքսանենգ վառելիք, լցանավում եղել է անձնակազմի 13 անդամ, բոլորն էլ օտարերկրյա քաղաքացիներ։ Երկրորդ լցանավը տեղափոխում էր 2,3 միլիոն լիտր ապօրինի արտահանված նավթ և ունեցել անձնակազմի 21 անդամ(նրանք այլ երկրների քաղաքացիներ են)։ Բոլոր մաքսանենգները բերման են ենթարկվել։

Право 12:41 06/12/2023 В мире
Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) задержали в Персидском заливе два нефтяных танкера, на борту которых находилось около 4,5 млн литров контрабандного топлива. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Tasnim.
Согласно информации, суда были задержаны у берегов острова Абу-Муса. Один из танкеров перевозил 2,28 млн литров контрабандного горючего, на его борту находились 13 членов экипажа, все они являются иностранными гражданами.
Второй танкер перевозил 2,3 млн литров незаконно вывезенной нефти, на его борту находился 21 член экипажа (они также являются гражданами других государств). Все контрабандисты взяты под стражу.