ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ոչ նյութական մշակութային ժառանգության 55 նոր տարրերի մեջ, ներառել է Գյումրիու դարբնագործության ավանդույթները
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեն, որը դեկտեմբերի 5-ից 8-ը հանդիպում է ունեցել Բոտսվանայի Կասանե քաղաքում, 72 երկրների նախաձեռնությամբ 55 նոր տարրեր է ներառել ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցուցակներում:
Կոմիտեի նիստում նշվեց նաև «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 20-ամյակը: Կոնվենցիան այժմ վավերացվել է 181 մասնակից պետությունների կողմից և հանգեցրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակներում ավելի քան 700 ավանդույթների և մշակութային սովորույթների գրանցմանը:
Դեկտեմբերի 5-ից 8-ը Բոտսվանայի նախագահությամբ կայացած միջկառավարական կոմիտեի 18-րդ նիստի քննարկման ավարտին Կոմիտեի 24 անդամ երկրներ ներառել են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության 55 նոր տարրեր, որոնց թվում են՝
անհետաձգելի պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկի 6 տարր.
Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկի 45 տարր.
4 տարր ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման լավագույն փորձի ռեգիստրում.
Նոր տարրերի ավելացմամբ՝ 730 մշակութային ավանդույթներ, որոնք ներկայացված են 145 երկրներում, այժմ կազմում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենդանի ժառանգությունը:
Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառված են Գյումրու դարբնագործության ավանդույթները (Հայաստան):
Դարբնագործությունը կամ երկաթե առարկաների ստեղծումն ու նորոգումը Գյումրի քաղաքում անհիշելի ժամանակներից եղել է հիմնական արհեստներից մեկը։ Բնակիչները շարունակում են պահպանել գոյություն ունեցող իրերը՝ պատուհանների ճաղավանդակները, դարպասները, դռները և ջահերը, որոնք պատրաստված են հին արհեստավորների կողմից, ինչպես նաև այսօր էլ երկաթե արտադրանքներ կռել և օգտագործել: Այս պրակտիկան ոչ պաշտոնապես փոխանցվում է ընտանիքների ներսում և քաղաքի ճարտարապետական ինքնության կարևոր մասն է: Այն կապված է այնպիսի արժեքների հետ, ինչպիսիք են ազնվությունը, աշխատասիրությունը և հարգանքը:

Общество 14:44 11/12/2023 В мире
Нематериальное культурное наследие ЮНЕСКО: 55 новых элементов, включая традиции кузнечного ремесла в Гюмри
Межправительственный комитет ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия, заседание которого проходило в Касане, Ботсвана, с 5 по 8 декабря, включил 55 новых элементов в списки нематериального культурного наследия по инициативе 72 стран.
На сессии Комитета также отмечалось 20-летие Конвенции об охране нематериального культурного наследия. В настоящее время Конвенция ратифицирована 181 государством-участником и привела к включению в списки ЮНЕСКО более 700 традиций и культурных практик.
55 новых элементов
18-я сессия Межправительственного комитета проходила с 5 по 8 декабря под председательством Ботсваны. По окончании дебатов 24 государства-члена Комитета включили 55 новых элементов нематериального культурного наследия, в том числе:
6 элементов в Список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране;
45 элементов в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества;
4 элемента в Реестр передового опыта по сохранению нематериального культурного наследия.
С учетом новых элементов теперь 730 культурных традиций, представленных в 145 странах, составляют живое наследие ЮНЕСКО.
Так, в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества включены Традиции кузнечного ремесла в Гюмри (Армения).
Кузнечное дело, или создание и ремонт железных предметов, испокон веков было главным ремеслом в городе Гюмри. Жители продолжают сохранять существующие предметы, такие как оконные решетки, ворота, двери и люстры, изготовленные старыми мастерами, а также ковать и использовать железные изделия в повседневной жизни. Эта практика неформально передается в семьях и является важной частью архитектурной идентичности города. Она ассоциируется с такими ценностями, как честность, добросовестный труд и уважение.