Երևանում խուլիգանական վարք դրսևորած ՌԴ քաղաքացին թռել է քննչական բաժնի զուգարանի պատուհանից և կոտրվածք ստացել
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթով իրականացվող նախաքննության շրջանակներում, 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, ձերբակալված անձի և նույն քրեական վարույթով տուժող, ՌԴ քաղաքացի Յու․ Մաքսիմովսկայայի միջև տեղի է ունեցել առերես հարցաքննություն, որի ավարտից հետո՝ ժամը 21:30-ի սահմաններում, Յու. Մաքսիմովսկայան խնդրել է գնալ զուգարան։ Վերջինիս քննիչը ուղեկցել է քննչական բաժնի աղջիկների համար նախատեսված զուգարան և սպասել դռան դիմաց:
Մտնելով ներս՝ Յ. Մաքսիմովսկայան զուգարանում առկա փոքր պատուհանից փորձել է դիմել փախուստի և ընկել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության՝ ձերբակալված անձանց պահելու վայրի զբոսանքի համար նախատեսված հատվածում առկա ցանցե տանիքին՝ ստանալով մարմնական վնասվածք:
Յու.Մաքսիմովսկայան տեղափոխվել է Էրեբունի բժշկական կենտրոն:
Համաձայն բժշկական հաստատությունից ստացված տեղեկանքի՝ վերջինիս մոտ ախտորոշվել է L2 և L3 ողերի մարմինների կոմպրեսիոն կոտրվածք:
Դեպքի առթիվ 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-506-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն:
ՔԿ-ից hիշեցնում են, որ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական առաջին բաժնի վարույթում քննվող քրեական վարույթով, որը նախաձեռնվել էր դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 22:00-ից մինչև 23:30-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքի կենտրոնում՝ Թումանյան և Մաշտոց փողոցներում, ՌԴ երկու քաղաքացիների կողմից առերևույթ խուլիգանական արարքներ կատարելու դեպքի առթիվ, Յու․ Մաքսիմովսկայան ունի մեղադրյալի կարգավիճակ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
- Ներկը գլխին լցնել, գլուխը պատին տալ. Ինչպես են Երևանում պատժում լկտի պահվածքով օտարեկրացիներին
- Երևանում խուլիգանական վարք դրսևորած ՌԴ քաղաքացին հաղորդել է՝ դիմակավորված անձինք նվաստացրել են իրեն, կտրել մազերը և ներկ լցրել գլխին

Право 14:04 13/12/2023 Армения
Обвиняемая в хулиганстве блогер из России Юлия Максимовская пыталась сбежать из СК Армении через окошко в туалете
Задержанная в Ереване по обвинению в хулиганстве россиянка, треш-стримерша Юлия Максимовская, получила компрессионный перелом двух позвонков, пытаясь сбежать через окно в туалете из здания Следственного комитета (СК) Армении. Подробности сообщили в армянском следственном ведомстве.
Согласно информации, в рамках уголовного производства, находящегося в ведении СК, 12 декабря 2023 года между задержанным и потерпевшей по уголовному делу, гражданкой РФ Ю. Максимовской состоялась очная ставка. После ее завершения, около 21:30, Ю. Максимовская попросилась в туалет. Следователь сопроводил ее и остался ждать у двери.
Максимовская попыталась пролезть в маленькое окошко в туалете и упала на крышу полицейского изолятора, получив телесные повреждения.
В СК добавили, что россиянку доставили в медцентр, где диагностировали у нее компрессионный перелом двух позвонков. В СК после этого инцидента возбудили уголовное дело.
В СК напомнили, что у Максимовской статус обвиняемой в рамках уголовного дела по факту совершения двумя гражданами РФ хулиганских деяний на улице Туманяна и пр.Маштоца в центре Еревана 8 декабря с.г., в период 22:00-23:30.
В следственном отделе СК ереванских районов Кентрон и Норк-Мараш 9 декабря было инициировано уголовное производство по статье «хулиганство, совершённое группой лиц». В тот же день подозреваемые были задержаны.
После задержания Максимовская сообщила, что на нее в ереванской квартире напали люди в масках, которые «унижали ее, обрили голову и облили краской». На основании этого сообщения следователи возбудили второе уголовные дело, по которому блогер проходит в качестве потерпевшей.