Հասարակություն 13:44 19/12/2023 Աշխարհում
«Կասպերսկի» ընկերության լուծումները 2023-ի երրորդ եռամսյակում ամբողջ աշխարհում կանխել են վնասաբեր, գովազդային կամ անցանկալի մոբայլ ծրագրային ապահովման օգտագործմամբ 8 346 169 գրոհ: Այդ մասին են վկայում ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն՝ 2022-ի հուլիս-սեպտեմբերին կանխվել է 5 623 670 նման գրոհ։
Հայտնաբերված վնասաբեր տեղադրման փաթեթների քանակը աննշան նվազել է. այսպես, եթե ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում օգտատերերի բջջային սարքերում հայտնաբերվել է 438 962  վնասաբեր տեղադրման փաթեթ, ապա 2022-ի նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է 438 035 նման փաթեթ, ինչը 32 351-ով ավելի է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշից և 238 155-ով պակաս 2021-ի երրորդ եռամսյակի ցուցանիշից։
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետների տվյալներով՝ բանկային տրոյացիների տեղադրման փաթեթների քանակը 2023-ի երրորդ եռամսյակում կտրուկ նվազել է մինչև 21 674։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է 35 060 նման փաթեթ, և դա  20 554-ով պակաս է, քան 2022-ի երկրորդ եռամսյակում, և 22 963-ով ավելի, քան մեկ տարի առաջ՝ 2021-ի երրորդ եռամսյակում:
Մոբայլ շորթող տրոյացիների նոր փաթեթների քանակն աննշան նվազել է նախորդ եռամսյակի համեմատ և ընթացիկ տարվա հուլիս-սեպտեմբերին կազմել 1855։ 2022-ի երրորդ եռամսյակում ընկերությունը հայտնաբերել է մոբայլ շորթող տրոյացիների 2310 տեղադրման փաթեթ, և դա 1511-ով պակաս է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշից և 3847-ով պակաս, քան 2021-ի երկրորդ եռամսյակում։

Общество 13:49 19/12/2023 В мире
В третьем квартале 2023 года решения «Лаборатории Касперского» по всему миру предотвратили 8 346 169 атак с использованием вредоносного, рекламного или нежелательного мобильного программного обеспечения. Об этом свидетельствуют данные компании, согласно которым, в июле-сентябре 2022 года было предотвращено 5 623 670 атак таких атак.
Количество обнаруженных вредоносных установочных пакетов незначительно сократилось: так, если в третьем квартале текущего года в мобильных устройствах пользователей было обнаружено 438 962 вредоносных установочных пакетов, то за тот же период 2022 года было обнаружено 438 035 вредоносных установочных пакетов, что на 32 351 пакет больше, чем в предыдущем квартале, и на 238 155 меньше, чем в третьем квартале 2021 года.
По данным экспертов «Лаборатории Касперского», в третьем квартале 2023 года количество новых установочных пакетов банковских троянцев резко упало до 21 674. В тот же период прошлого года было обнаружено 35 060 пакетов, и это на 20 554 меньше, чем во втором квартале 2022 года, и на 22 963 больше, чем годом ранее в третьем квартале 2021 года.
В третьем квартале число новых установочных пакетов вымогателей незначительно изменилось по сравнению с предыдущим кварталом и в июле-сентябре текущего года составило 1855. В третьем квартале 2022 года компания обнаружила 2310 установочных пакетов мобильных троянцев-вымогателей, это на 1511 меньше показателя предыдущего квартала и на 3847 меньше, чем в третьем квартале 2021 года.