Իրավունք 10:36 20/12/2023 Հայաստան
Դմիտրիյ Սետրակովին ձերբակալելու միջնորդություն ՀՀ գլխավոր դատախազությունում չի՛ ստացվել. Պարզաբանում
«Դմիտրիյ Սետրակովին ձերբակալելու, կալանավորելու և ՌԴ իրավասու մարմիններին հանձնելու (էքստրադիցիայի) մասին միջնորդություն ՀՀ գլխավոր դատախազությունում չի՛ ստացվել, չի՛ քննարկվել, չի՛ բավարարվել»,-այս մասին հայտնեցին գլխավոր դատախազությունից՝ ի պատասխան մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների։
Դատախազությունից նաև հայտնեցին՝  Դմիտրիյ Սետրակովի՝ ՌԴ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզման, ինչպես նաև վերջինիս ՀՀ տարածքում հայտնաբերման վերաբերյալ տեղեկություն ՀՀ գլխավոր դատախազությունում առկա չէ:
«Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Սետրակովի վերաբերյալ իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի դիմումն ուղարկվել է օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմին՝ դրանում ներկայացված տեղեկությունները ստուգելու նպատակով, ինչից հետո կքննարկվի վարույթ նախաձեռնելու հարցը»,-հայտնեցին դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ Սաքունցը հայտարարել է՝ «Կրեմլը մարդաորս է անում Հայաստանում»։ Ըստ նրա, դեկտեմբերի 8-ին ստանում են ահազանգ ռուսական իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից, որ ռազմական ոստիկանության կողմից ձերբակալվել է պայմանագրային զինծառայող Դմիտրիյ Սետրակովը, որին հետո տեղափոխել են 102-րդ ռուսական բազայի տարածք։
«Ձերբակալելու ու տեղափոխելու մասին հայտնել է Սետրակովի կինը, որին զանգահարել են հայկական հեռախոսահամարով, ներկայացել որպես Հայաստանի Հանրապետության ՌՈ աշխատակիցներ։ Տեղեկատվությունը ստանալուց հետո մի շարք հրատապ գործողություններ իրականցրեցինք։ Առաջինը գրություն ուղարկեցինք Գլխավոր դատախազություն, որ ՀՀ տարածքում ռուսական իրավապահների կողմից ձերբակալվել է անձը՝ ՌԴ քաղաքացին, և տեղափոխվել  բազա։ Դիմել ենք գլխավոր դատախազությանը՝ միջոցներ ձեռնարկելու առաջին հերթին փաստացի առևանգումը կատարած անձանց դեմ քրեական գործ հարուցելու, ապա Սետրակովին ազատելու ապօրինի անազատությունից, կանխելու նրա հնարավոր տեղափոխումը ՀՀ տարածքից դուրս՝ խոշտանգումներից զերծ մնալու»,-ասել է նա։
The Moscow times-ը հայտնում է, որ Սետրակովը տեղափոխվել է ՌԴ տարածք՝ Դոնի Ռոստովում։
«Անցած շաբաթ Հայաստանում ռուսական զորքերի կողմից դասալքության մեղադրանքով ձերբակալված ռուս զինծառայողը բռնի ուժով վերադարձվել է հայրենիք»,-նշում է աղբյուրը։

Право 13:18 20/12/2023 Армения
Ходатайства о задержании россиянина Дмитрия Сетракова в Генеральную прокуратуру Армении не поступало. Разъяснение
Ходатайства о задержании, аресте и передаче (экстрадиции) Дмитрия Сетракова компетентным органам РФ в Генеральную прокуратуру Республики Армения не поступало, его не рассматривали и не удовлетворяли. Об этом сообщают из Генпрокуратуры Армении в ответ на публикации СМИ.
«Генеральная прокуратура РА не владеет информацией о розыске Дмитрия Сетракова компетентными органами РФ, а также о его обнаружении на территории РА.
Как мы уже сообщали, заявление правозащитника Артура Сакунца касательно Сетракова передано осуществляющему оперативно-розыскную деятельность органу – с целью проверки представленных в нем сведений. Только после этого будет рассмотрен вопрос об инициировании производства», – говорится в сообщении Генпрокуратуры республики.
Напомним, Артур Сакунц ранее заявил, что «Кремль начал охоту на людей в Армении». По его словам, 8 декабря они получили сигнал от российской правозащитной организации, согласно которому контрактник, россиянин Дмитрий Сетраков был задержан военной полицией и доставлен на территорию 102-й российской военной базы в Армении.
Россиянин Дмитрий Сетраков, уехавший от мобилизации в Армению, депортирован в Россию, он находится в региональном управлении военной полиции по Южному военному округу, сейчас ему ищут адвоката, утверждает в Telegram проект «Идите лесом», помогавший гражданам РФ избежать мобилизации.