Ավետիք Չալաբյան. Դատարանը, գործող իշխանությունների հրահանգով, փորձում է սահմանափակել իմ հանրային-քաղաքական գործունեությունը
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը գրում է.
Երեկ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի դատարանը, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, հրապարակեց արդեն մեկ ու կես տարվի շարունակվող քրեական գործով դատավճիռը, որով Հայաստանում իր նախադեպը չունեցող աբսուրդային արգելք է դրվել իմ հանրային-քաղաքական գործունեության վրա՝ պարտավորեցնելով առաջիկա 2 տարիների ընթացքում ինձ ձեռնպահ մնալ հանրային հավաքների կազմակերպումից և մասնակցությունից։
Այս անհեթեթ դատավճռի քաղաքական դրդապատճառները այնքան ակնհայտ են, որ նույնիսկ իմաստ չունի դրանց մասին հատուկ խոսել։ Չկարողանալով ապացուցել իմ մեղքը այս շինծու և ծայրից ծայր փնթի սարքած գործով, դատարանը, գործող իշխանությունների անմիջական հրահանգով, որպես վերջին վատություն, փորձում է սահմանափակել իմ հանրային-քաղաքական գործունեությունը։
Ավելորդ է ասել, որ դա չի հաջողվելու, ինչպես մինչև հիմա չի հաջողվել, և մեր պայքարը հանուն միասնական, ազատ և արդար հայկական հայրենիքի շարունակվելու է նոր թափով, ի հեճուկս այս հակազգային և պարտվողական վարչակարգի, ու նրա տարաբնույթ կամակատարների։
Բնականաբար, այս անհեթեթ դատավաճիռը բողոքարկվելու է վերադաս դատական ատյանում, սակայն մենք դրանով չենք սահմանափակվելու, և ամեն հնարավորը կանենք, որպեսզի արդարությունը վերականգնվի ոչ միայն իմ, այլև այս վարչակարգի ապօրինություններից տառապող բոլոր մեր քաղաքացիների համար։
Երկուշաբթի մեր պաշտպանական թիմը հրավիրում է մամլո ասուլիս՝ մանրամասն մեկնաբանելու այս գործի ընթացքը, և ներկայացնելու մեր հետագա գործողությունները, մինչ այդ շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր այս ընթացքում սատարում էին մեր պայքարին, և շարունակում են մեզ նեցուկ լինել՝ այն շարունակելու համար»։
- «ՀայաՔվե». Չալաբյանը մեղավոր ճանաչվեց և նախադեպը չունեցող աբսուրդային արգելք դրվեց նրա հանրային-քաղաքական գործունեության վրա
- Ավետիք Չալաբյանը պատժվեց ազատության սահմանափակմամբ
- Հատուկ ուզում եմ նշել դատախազի շատ պարադոքսալ միտքը ծանրացուցիչ հանգամանքի մասին. Չալաբյան
- Դատախազը միջնորդեց Չալաբյանի նկատմամբ պատիժ նշանակել ազատության սահմանափակում 2 տարի 6 ամիս Ժամկետով

Право 15:01 22/12/2023 Армения
Чалабян: Суд, по указанию действующих властей, пытается ограничить мою общественно-политическую деятельность
Суд первой инстанции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна 21 декабря огласил приговор по уголовному делу, которое продолжается уже полтора года, которым был наложен не имеющий прецедента абсурдный запрет на мою общественно-политическую деятельность в Армении, обязывающий меня воздерживаться от организации и участия в общественных собраниях в течение ближайших двух лет. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал общественно-политический деятель, координатор инициативы «АйаКве» Аветик Чалабян.
«Политические мотивы этого абсурдного приговора столь очевидны, что даже нет смысла говорить о них. Не имея возможности доказать мою вину в этом сфабрикованном и неряшливо состряпанном деле, суд, по непосредственному указанию действующих властей, лишь бы в последний раз мне навредить, пытается ограничить мою общественно-политическую деятельность.
Излишне говорить, что это не удастся, как не удавалось до сих пор, и наша борьба за единую, свободную и справедливую армянскую родину продолжится с новой силой, назло этому антинациональному и пораженческому режиму и его различных приспешников.
Естественно, это абсурдное решение будет обжаловано в вышестоящей судебной инстанции, однако мы не ограничимся этим и сделаем все возможное, чтобы справедливость была восстановлена не только для меня, но и для всех наших граждан, страдающих от беззаконий этого режима.
В понедельник наша команда адвокатов созывает пресс-конференцию, чтобы подробно прокомментировать ход этого дела и представить наши дальнейшие действия, а пока я благодарю всех, кто поддерживал нашу борьбу все это время и продолжает быть для нас опорой», – написал Чалабян.