Հասարակություն 13:18 28/12/2023 Տարածաշրջան
Իվլեևայի համարյա մերկ երեկույթի հետևանքները՝ համերգների չեղարկում, հարկայինի ստուգումներ, միլիարդ ռուբլու հայց, բազում ներողություններ
Մոսկվայի Խամովնիչեսկի դատարանը խմբային հայց է ներկայացվել ընդդեմ բլոգեր և հեռուստահաղորդավար Անաստասիա Իվլեևայի դեմ՝ պահանջելով 1 մլն ռուբլի։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 20-ին Mutabor ակումբում փակ խնջույք է տեղի ունեցել։ Դրան մասնակցել են շատ հայտնի մարդիկ, այդ թվում՝ Ֆիլիպ Կիրկորովը, Ջիգանը, Դիմա Բիլանը, Լոլիտան, Քսենիա Սոբչակը և այլք։ Համաձայն դրես-կոդի՝ մասնակիցները պետք է գրեթե մերկ հայտնվեին ակումբում։ Նրանցից շատերն իրականում ընտրել են կիսաթափանցիկ հագուստ:
Երբ երեկույթի կադրերը հայտնվել են համացանցում, ռուս բլոգերները, Պետդումայի պատգամավորները, հասարակական ակտիվիստներն իրենց վրդովմունքն են հայտնել և կոչ արել պատասխանատվության ենթարկել դրա կազմակերպիչներին և մասնակիցներին:
«Քառասուն քառասուն» պահպանողական կրոնական շարժումը դատախազությունից ու ՆԳՆ-ից պահանջել է ստուգել «պատերազմի ժամանակ խրախճանք»-ի հանգամանքները։
Meduza-ն ն թվարկել  է զարգացումները, որոնք  հետևել են մերկ երեկույթի կադրերը համացանցում հայտնվելուն.
«Նաստյա Իվլեևան երեկույթ է անցկացնում «գրեթե մերկ» դրես-կոդով, լուսանկարները հայտնվում  են համացանցում։
«Հայրենասիրական» հատվածում սկսվում է վրդովմունքը. Իվլեևան ասում է, որ սիրում է նման քննադատություն: Ակտիվիստները բողոքներ են գրում։
Ռեփեր Vacio-ն, ով միջոցառմանը եկել էր սեռական օրգանների վրա գուլպաները քաշած, 15 օր կալանքի է ենթարկվել։ Դատարանը միջոցառումը համարում է «ոչ ավանդական սեռական հարաբերությունների քարոզչություն»։
Ռեփերը տեսախցիկի առաջ ներողություն է խնդրել. Իվլեևան ներողություն է խնդրում և խոստանում  երեկույթից ստացված շահույթը նվիրաբերել բարեգործությանը։ Լոլիտան ներողություն է խնդրում։ Կիրկորովը ներողություն է խնդրում. Բիլանը ներողություն է խնդրում։ Սոբչակը ներողություն է խնդրում. Բրենդները հրաժարվում են համագործակցել Իվլեևայի հետ։
Նրան դատի են տվել՝ պահանջելով մեկ միլիարդ ռուբլի։ Երեկույթների մասնակիցներին նախատեսվում է հեռացնել ամանորյա հեռուստատեսային հաղորդումներից, նրանք կզրկվեն համերգների և կորպորատիվ միջոցառումների մասնակցելու հնարավորությունի։
Իվլեևան կրկին ներողություն է խնդրում և լաց է լինում տեսախցիկի առաջ։ Հարկայինը ստուգում է օբյեկտը և հայտնաբերում հարյուր միլիոնավոր ռուբլու թերվճար։ Այժմ Իվլեևային քրեական գործ է սպառնում»։

Общество 12:51 28/12/2023 В мире
Вечеринка Ивлеевой: артистов отменяют, налоговая проводит проверку, в суд подан иск на миллиард, все извиняются
В Хамовнический суд Москвы поступил коллективный иск к блогеру и телеведущей Анастасии Ивлеевой на 1 млрд рублей из-за вечеринки в клубе «Мутабор», на которой действовал дресс-код almost naked («почти голый»).
Закрытая вечеринка состоялась в клубе «Мутабор» 20 декабря (на следующий день прошла вторая часть, куда можно было приобрести билеты). На нее пришли многие известные люди, в том числе Филипп Киркоров, Джиган, Дима Билан, Лолита Милявская, Ксения Собчак и другие.
По условиям дресс-кода, участники должны были появиться в клубе почти обнаженными. Многие из них действительно выбрали полупрозрачную одежду.
После того как кадры с вечеринки появились в интернете, российские блогеры, депутаты Госдумы, общественные и православные активисты выразили возмущение и призвали привлечь к ответственности ее организаторов и участников.
Требования проверить обстоятельства «пира по время войны» в прокуратуру и МВД отправило консервативное религиозное движение «Сорок сороков».
Правое движение «Зов народа» направило похожее письмо на имя главы МВД Владимира Колокольцева, главы СКР Александра Бастрыкина и генпрокурора Игоря Краснова. Глава Лиги безопасного интернета Екатерина Мизулина выступила за бойкот участников мероприятия «на государственном уровне», пишет ВВС.
О том, что произошло с участниками вечеринки Насти Ивлеевой, крастко представляет Meduza
«Настя Ивлеева проводит вечеринку с дресс-кодом «almost naked», фотографии попадают в сеть. В «патриотическом» сегменте начинается негодование. Ивлеева говорит, что обожает такую критику. Активисты пишут жалобы. Рэперу Vacio, который пришел на мероприятие, натянув носок на гениталии, дают 15 суток ареста. Суд объявляет вечеринку «пропагандой нетрадиционных сексуальных отношений». Рэпер извиняется на камеру. Ивлеева извиняется и обещает отдать прибыль от вечеринки на благотворительность. Лолита извиняется. Киркоров извиняется. Билан извиняется. Собчак извиняется. Бренды отказываются от сотрудничества с Ивлеевой. На нее подают иск в суд на миллиард рублей. Участников вечеринки планируют убрать из новогодних телепередач, они лишаются концертов и корпоративов. Ивлеева извиняется еще раз и плачет перед камерой. Ее проверяет налоговая и находит недоплату на сотни миллионов рублей. Теперь Ивлеевой грозит уголовное дело. В Кремле просят журналистов: «Давайте будем единственными в стране, кто эту тему не обсуждает»».