Մեր ռազմավարական նպատակը թվային քաղաքացու ստեղծումն է. Նիկոլ Փաշինյան
«Ներկայումս անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկման ենթակառուցվածքը և գույքը կառավարվում է ՀՀ ՆԳ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից»,- կառավարության նիստում հայտնեց Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը։
Նախարարը զեկուցեց Հայաստանի Հանրապետությունում կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի տրամադրման ենթակառուցվածքի պետություն-մասնավոր գործընկերության ծրագրի իրականացման մասին որոշումը։
Նրա խոսքով, քաղաքացիները 2023 թվականի փետրվարի 15-ից ստանում են հին նմուշի, ոչ կենսաչափական անձնագրեր և նույնականացման քարտեր՝ առանց էլէկտրոնային կրիչների։
«Քանի որ ենթակառուցվածքները արդիական չեն և չեն ապահովում թվային միջավայրում նույնականացման ժամանակակից պահանջներ, այդ պատճառով ճամփորդական և անձը հաստատող փաստաթղթերի թողարկման և տրամադրման կապակցությամբ առկա է ծառայությունների մատուցման որակի հետ կապված էական խնդիրներ՝ եղած պահանջարկի պատշաճ բավարարում, հերթերի կառավարում»,- հայտնեց Ղազարյանը։
Հայտնելով, որ գործող համակարգով անձնագիր ստանալու համար կենդանի հերթերը մեծ են լինում, իսկ էլէկտրոնային հերթագրման դեպքում՝ մեկ ամիս է տևում՝ Վահե Ղազարյանը հայտնեց, որ հարցի լուծումը ոչ թե մարդկային ռեսուրսների ավելացումն է, այլ պարզ թվային լուծումները։
«Ծրագրի իրականացման արդյունում պետություն-մասնավոր գործընկերություն ձևաչափով կներգրավվի մասնավոր գործընկեր, որը լավագույն փորձը և գիտելիքները կներդնի Հայաստանում ճամփորդական և անձը հաստատող փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացում, թե՛ գործառնական, թե՛ շուկայական առաջխաղացման տեսանկյունից՝ նպատակ ունենալով վերջնական լուծելու ծառացած խնդիրները»,-հայտարարեց ՆԳ նախարարը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ պարզաբանեց, որ որոշմամբ նախատեսվում է գնման միջազգային մրցույթ հայտարարել և հավելեց. «Մեր ռազմավարական նպատակը թվային քաղաքացու ստեղծումն է»։

Политика 16:40 28/12/2023 Армения
В настоящее время инфраструктура и активы по выпуску паспортов и идентификационных карт находятся в ведении Службы миграции и гражданства МВД и министерства иностранных дел Республики Армения.  Об этом на заседании правительства Армении 28 декабря сообщил министр внутренних дел Ваге Казарян.
Он напомнил, что с 15 февраля 2023 года гражданам выдаются паспорта старого образца, идентификационные карты без электронных носителей, выдача биометрических паспортов приостановлена.
«В связи с тем, что инфраструктуры не отвечают современным требованиям к идентификации в цифровой среде, возникают существенные проблемы, связанные с качеством оказания услуг в связи с выпуском и предоставлением проездных документов и документов, удостоверяющих личность», – сказал Казарян.
Заявив, что при нынешней системе образуются большие живые очереди на получение паспорта, а в случае электронной записи процесс занимает и вовсе месяц, Ваге Казарян отметил, что решение вопроса – не в увеличении человеческих ресурсов, а во внедрении простых цифровых решений.
«В результате реализации предлагаемого проекта решения будет привлечен частный партнер в формате государственно-частного партнерства, который внесет лучший опыт и знания в процесс предоставления проездных документов и удостоверяющих личность документов в Армении», – заявил министр внутренних дел.
Никол Пашинян в свою очередь разъяснил, что проектом решения предусматривается объявление международного тендера.