Սիրային եռանկյունի՝ ռուսական ոսկին Հայաստանով դեպի արևմուտք
Անցնող տարում Հայաստանի տնտեսական ոլորտի ցուցանիշները որոշակի միտումներ են նախանշում։ Չնայած տնտեսական բարձր աճին՝ ուրվագծվում են նաև լուրջ ռիսկեր։ Panorama.am-ը Հայաստանի տնտեսությունում արձանագրված հատկանշական միտումների շուրջ զրուցեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի հետ։
«Այս պահին մենք ունենք ընթացիկ տարվա հունվար-նոյեմբեր ամիսների տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, որը կազմում է 9.4 %, ինչը պլանավորվածից ավելի բարձր է։ Հիշեցնեմ, որ պետական բյուջեով նախատեսել ենք 7 % տնտեսական աճ։ Մենք կարող ենք արձանագրել, որ այս տարի, մեծ հավանականությամբ, ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 9-10 %-ի շրջանակներում։ Սա բավականին մեծ ցուցանիշ է, հաշվի առնելով նախորդ տարվա 12.6 %-անոց ՀՆԱ-ի աճը։ Այսինքը՝ մենք աճի վրա աճ ենք գրանցում։
Եթե դիտարկենք այս աճն ապահովող գործոնները, ապա պետք է արձանագրենք, որ այն հիմնականում եղել է շինարարության ոլորտի՝ 15.6 %, առևտրի՝ 24.3 % և ծառայության՝ 11.1 % հաշվին։ Ուշագրավ է, որ հիմնական ճյուղերը՝ արդյունաբերությունը և գյուղատնտեսությունը շատ համեստ՝ 2-3 % աճ են ապահովել այս 11 ամիսների ընթացքում, ինչը խոսում է այն մասին, որ արձանագրվող տնտեսական աճը ներքին գործոններով պայմանավորված չէ։
Գյուղատնտեսությունը, որը պարենային անվտանգության, ինքնաբավության կարևոր գործոն է հանդիսանում, շատ համեստ աճ է գրանցել, գրեթե 0-ական։ Ինչ վերաբերում է արդյունաբերությանը, ապա բացառությամբ նոյեմբերի, այն վերջին 4 ամիսներին անկում է գրանցել։ Նոյեմբերին մենք ունեցել ենք արդյունաբերության կտրուկ աճ 23.8 %, ինչը պայմանավորված է արտաքին գործոններով։ Մանսավորապես ոսկու մեծ քանակություն է եկել Հայաստան, վերամշակվել ու արտահանվել, ինչը ապահովել է նոյեմբերի 23.8 % աճը, այն դեպքում, երբ սեպտեմբեր, օգոստոս, հուլիս և հունից ամիսներին արդյունաբերության ոլորտում անկում է գրանցվել։
Եթե նայենք արդյունաբերության ոլորտի կառուցվածքը, ապա կտեսնենք, որ անկում ունենք Հյաստանի համար այցեքարտ համարվող այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին է սննդի, մասնավորապես՝ մսամթերքի, կաթնամթերքի արդյունաբերություններում։ Անկում ուենենք նաև օղու և կոնյակի արտադրության ոլորտում։ Այստեղ աճն ապահովել է հիմնականում ոսկերչությունը և սիգարետի արտադրությունը։
Տնտեսական նման աճն էլ ավելիր է մեծացրել Հայաստանի տնտեսական կախվածությունն արտաքին գործոններից, ինչը մի կողմից լավ է՝ ունենում ենք կարճաժամկետ դրամական օգուտ, շահույթ, եկամուտ, մյուս կողմից էլ, երբ այս գործոնները վերանան, մենք ունենալու ենք մեծ անկում։ Այդպես եղավ 2007-08 թվականներին, երբ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը եկավ Հայաստան, ֆինանսների հոսքը դադարեց և 14.4 % անկում ունեցանք։ Մեր օրերում արդեն դրամական հոսքի կրճատման հետևանքով, այս անգամ անկումն էլ ավելի մեծ է լինելու։
Այս տնտեսական աճը լրացուցիչ ռիսկեր է ստեղծել պատժամիջոցների հետ կապված։ Մասնավորապես ոսկու պարագայում, նույն ռուսական ոսկին գտնվում է պատժամիջոցների տակ, այսինքը այն իրավաբանական, ֆիզիկական անձինք, որոնք ոսկի են ձեռք բերում, կարող են գտնվել արևմտյան պատժամիջոցների տակ։
Այս տարի Հայաստանը դարձել է ռուսական ոսկու վերաարտհանող երկիր։ Իրավիճակը փրկում է այն, որ Հայաստանն այս պահին պրոարևմտյան քաղաքականություն է վարում և արևմտյան երկրներն իրենց քաղաքական առաջնահերթություններից ելնելով, աչք են փակում այդ հանգամանքի վրա և թույլ են տալիս, որ Հայաստանը փող աշխատի։ Ստացվում է մի իրավիճակ, որ Ռուսաստանին ձեռք է տալիս, որ իր ոսկին ստացվում է Հայաստանի միջոցով արտահանել և իրացնել, Արևմուտքին էլ քաղաքական առումով ձեռք է տալիս, որ Հայաստանը պրոարևմտյան քաղաքականություն վարի և այս համատեքստում կարելի է ասել, որ մենք որոշակի տնտեսական էֆեկտ ունենք։
Ռուսաստանից տրասֆերտները կրկին մեծ քանակությամբ գալիս են Հայաստան։ Այստեղ ևս ունենք աճ, բայց արտահոսքն էլ ավելի է արագացել՝ անցած տարվա համեմատ գումարներն ավելի շատ են արտահոսում Հայաստանից»,-ասաց Սուրեն Պարսյանը։
Հարցազրույցն ամբողջությամբ՝ կից տեսաձայնագրությունում։
- Երկիրն իրականում տեր չունի.Թաթուլ Մանասերյան
- Հայաստանը, լինելով ոսկի արտադրող, մի գրամ ոսկի իր պահուստներում չունի, խայտառակություն է. Ատոմ Մարգարյան
- 5 բնակավայրից վերցված բոլոր փորձանմուշներում հայտնաբերվել են մեծ քանակությամբ մկնդեղ.Ինգա Զարաֆյան

Экономика 17:30 28/12/2023 Армения
В уходящем 2023 году показатели экономического сектора Армении указывают на определенные тенденции. Несмотря на высокие темпы экономического роста, намечаются и серьезные риски. Экономические итоги года в Армении в интервью Panorama.am подвел экономист Сурен Парсян.
«Показатель экономической активности за январь-ноябрь текущего года составляет 9,4%, что выше запланированного. Напомню, что экономический рост Армении в госбюджете на 2023 год предусмотрен на уровне 7%. Можно констатировать, что в этом году, по всей вероятности, рост ВВП будет в пределах 9-10%. Это довольно большой показатель. Другими словами, мы фиксируем рост за ростом.
Если же рассматривать обеспечившие этот рост факторы, то следует отметить, что он был обеспечен в основном за счет строительного сектора – 15,6%, торговли – 24,3% и услуг – 11,1%.
Примечательно, что основные отрасли – промышленность и сельское хозяйство – обеспечили за эти 11 месяцев весьма скромный рост в 2-3%, что свидетельствует о том, что фиксируемый экономический рост не обусловлен внутренними факторами», – сказал экономист.
По его словам, рост в сфере сельского хозяйства, которая является важным фактором продовольственной безопасности, – очень скромный, почти нулевой. Что касается промышленности, то за исключением ноября, за последние 4 месяца в этой сфере наметился спад.
«В ноябре у нас произошел резкий рост в сфере промышленности – на 23,8%, что обусловлено внешними факторами. В частности, в Армению поступило большое количество золота, которое после переработки было экспортировано, что обеспечило рост на уровне 23,8% в ноябре, тогда как в сентябре, августе, июле и июне в промышленном секторе был зафиксирован спад», – сказал собеседник Panorama.am.
«Если рассматривать структуру промышленного сектора, то увидим, что у нас наблюдается спад в такой считающейся визитной карточкой Армении сфере, как пищевая, в частности речь о мясной и молочной промышленности. Также мы наблюдаем спад в сфере производства водки и коньяка. В сфере промышленности у нас рост был обеспечен в основном за счет ювелирного дела и производства сигарет.
Такой экономический рост еще больше усилил экономическую зависимость Армении от внешних факторов, что, с одной стороны, хорошо: получаем краткосрочную денежную выгоду, прибыль, доходы. С другой стороны, когда эти факторы исчезнут, нас ждет большой спад», – отметил Парсян.
«В этом году Армения стала страной-реэкспортером российского золота. Ситуацию спасает тот факт, что Армения в настоящее время проводит прозападную политику, а страны Запада, исходя из своих политических приоритетов, закрывают глаза на это обстоятельство и позволяют Армении зарабатывать деньги. Создается ситуация, когда России выгодно экспортировать и продавать свое золото через Армению, а Западу политически выгодна проводимая Арменией прозападная политика. И в этом контексте можно сказать, что у нас определенный экономический эффект», – указа экономист.