Քաղաքական 11:49 30/12/2023 Տարածաշրջան
Առնվազն 30 մարդ է զոհվել Ուկրաինայում Ռուսսատանի կողմից հրթիռակոծության հետևանքով, որը, ըստ ուկրաինական կողմի, ամենամեծն է  պատերազմի մեկնարկից ի վեր։
BBC-ն գրում է, որ ուրբաթ օրը Կիևին, Օդեսային, Դնեպրոպետրովսկին, Խարկովին և Լվովին Ռուսաստանի հասցրած հարվածների հետևանքով ավելի քան 160 մարդ  վնասվածքներ է ստացել։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը «օգտագործել է իր զինանոցում առկա գրեթե բոլոր տեսակի զենքեր՝ հարվածելով տների և ծննդատան»:
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը հայտարարել են, որ երբեք չեն տեսել միանգամից այդքան հրթիռների արձակում:
Ռազմաօդային ուժերի խոսնակն ասել է, որ Ռուսաստանը օգտագործել է հիպերձայնային, թևավոր և բալիստիկ հրթիռներ, այդ թվում՝ X-22 տիպի, որոնք դժվար է որսալ։

Politics 12:45 30/12/2023 Region
At least 30 people have been killed in what Ukraine says is Russia's biggest missile bombardment of the war so far, the BBC reports.
More than 160 people were injured as Russia hit Kyiv, Odesa, Dnipropetrovsk, Kharkiv and Lviv in the early hours of Friday morning.
Russia "used nearly every type of weapon in its arsenal", with homes and a maternity hospital hit, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said.
Ukraine's air force said it had never seen so many missiles launched at once.
Kyiv's air defences have drastically improved in recent months, but on Friday they were overwhelmed.
An Air Force spokesperson said Russia used hypersonic, cruise and ballistic missiles, including X-22 type, which are difficult to intercept. "We've never seen so many targets hit simultaneously," he added.