Առողջություն 14:33 03/01/2024 Հայաստան
«Չնայած այն փաստին, որ ամանորյա տոներին ընդառաջ բազմաթիվ մասնագետներ բազմիցս հորդորում են, խորհուրդներ են տալիս, թե ինչպես տոնական օրերին խուսափել հնարավոր վնասվածքներից և զանազան թունավորումներից, այնուամենայնիվ, տոնական այս օրերին արդեն իսկ արձանագրվել են ինչպես թունավորման, այնպես էլ պայթուցիկներից, հրավառությունից և ճայթուկներից վնասվածքների դեպքեր»,-այս մասին գրում է ԵՊԲՀ ռեկտոր ԱՐմեն Մուրադյանը։
Նրա խոսքով, համալսարանական հիվանդանոցային համալիրներ բուժօգնություն ստանալու նպատակով դիմել են տարբեր տարիքային խմբի քաղաքացիներ` տարաբնույթ գանգատներով:
Մասնավորապես` «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոց դիմած պացիենտների վնասվածքների մեծ մասի համար հիմք են հանդիսացել պայթուցիկները, որից տուժել է թվով 5 քաղաքացի, նրանցից 2-ի մոտ եղել է ձախ դաստակի մատների ամպուտացիայի կարիք, իսկ 2 պացիենտի մոտ արձանագրվել է պատռված վերք, 1-ի մոտ` մատի վնասվածք:
«Մուրացան» հիվանդանոցային համալիր դեկտեմբերի 31-ին արդեն իսկ դիմել է մեկ քաղաքացի, ում մոտ հրավառության պատճառով վնասվածք է արձանագրվել:
Տոնական այս օրերին գրանցվել է 18 թունավորման դեպք, որից 5-ը շմոլ գազից, 5-ը քիմիական թունավորում և ևս 8-ը ալկոհոլային թունավորմամբ են ընդունվել: Հատկանշական է, որ ալկոհոլային թունավորումները գրանցվել են 10-15 տարեկան անչափահաս երեխաների մոտ` մեկ 10 տարեկան, երկու 16 տարեկան և երեք 15 տարեկան:
«Սիրելի հայրենակիցներ մեկ անգամ ևս հիշեցնում ենք, որ անվտանգության կանոնների պահանջների իմացությունն ու անշեղ կատարումը հնարավորություն կտան նվազեցնել  արտակարգ պատահարների թիվը և խուսափել անցանկալի, իսկ երբեմն էլ ողբերգական հետևանքներից:

Здоровье 15:47 03/01/2024 Армения
«Несмотря на то, что перед новогодними праздниками многочисленные специалисты неоднократно призывают и представляют рекомендации, как избежать возможных травм и различных отравлений в период праздников, тем не менее, в первые дни 2024 года уже зафиксированы как отравления, так и травмы при запуске фейерверков, взрыве петард и другой пиротехники», – пишет ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян.
По его словам, в университетские больничные комплексы с различными жалобами для получения медпомощи обращались представители разных возрастных групп.
В частности, большая часть травм у пациентов, обратившихся в больницу № 1 «Гераци», были вызваны пиротехникой: от этого пострадали 5 граждан, 2 из них потребовалась ампутация пальцев.
В праздники зарегистрировано 18 случаев отравлений, 5 из них – угарным газом, еще 5 пациентов поступили с химическим отравлением, 8 – с отравлением алкоголем.
Примечательно, что алкогольное отравление зафиксировано среди несовершеннолетних – в возрасте 10-15 лет: у одного 10-летнего, двоих 16-летних и троих 15-летних.
«Дорогие соотечественники, еще раз напоминаем, что знание правил безопасности и их неукоснительное соблюдение позволят сократить число чрезвычайных ситуаций  и избежать нежелательных, а порой и трагических последствий.