Հասարակություն 11:03 03/01/2024 Տարածաշրջան
101 տարեկան հասակում մահացել է խորհրդային դիվանագետ Գեորգի Տեր-Ղազարյանցը։ Այս մասին հայտնում է  Ռուսաստանի հայերի միության կայքէջը։
«Տարվա վերջը ստվերվեց տխուր լուրերով, դեկտեմբերի 31-ին՝ իր կյանքի 101-րդ տարում մահացել է Գեորգի Արտաշեսի Տեր-Ղազարյանցը՝ ՍՍՀ առաջին փոխնախագահ, խորհրդային նշանավոր քաղաքական գործիչ, ԽՍՀՄ և Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան։
Առասպելական անձնավորություն, առաջնագծի զինվոր, նա ապրեց պայծառ, իրադարձություններով լի կյանք, ծնվել է 1923 թվականի մարտի 10-ին և կյանքից հեռացել 2023 թվականի վերջին օրը»,-ասված է հրապարակված մահազդում։
Տելեգրամի Shot ալիքի փոխանցմամբ, Տեր-Ղազարյանցը մահացել է դեկտեմբերի 31-ին՝ Ամանորից ժամեր առաջ։ Նրա դին Մոսկվայի Մալայա Պոլյանկա փողոցում գտնվող բնակարանում հայտնաբերել է նրա 61-ամյա դուստրը։
Դիակի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Նախնական տվյալներով՝ մահվան պատճառ է դարձել սրտամկանի ինֆարկտը։
Գեորգի Տեր-Ղազարյանցը ծնվել է 1923 թվականի մարտի 10-ին։ 1970-1980-ական թվականներին աշխատել է որպես ԽՍՀՄ դեսպան Սենեգալում, ապա Զիմբաբվեում։

Общество 12:25 03/01/2024 В мире
31 декабря на 101-м году жизни скончался первый вице-президент САР, известный советский политический деятель, Чрезвыйчайный и полномочный посол СССР и РФ Георгий Арташесович Тер-Газарянц. Об этом сообщает Союз армян России.
«Конец года омрачился печальной вестью. 31 декабря на 101-м году жизни скончался первый вице-президент САР, известный советский политический деятель, Чрезвыйчайный и полномочный посол СССР и РФ Георгий Арташесович Тер-Газарянц.
Легендарная личность, фронтовик. Он прожил яркую, насыщенную жизнь. Родился 10 марта 1923 года и ушел из жизни в последний день уходящего, 2023 года.
Память о нем навсегда останется в сердцах тех, кто знал Георгия Арташесовича. Работал или дружил с ним.
Союз армян России выражает искренние соболезнования родным и близким покойного.
О дате, времени и месте прощания и похорон Георгия Арташесовича Тер-Газарянца будет сообщено дополнительно»,– говорится в сообщении.