Քաղաքական 22:15 03/01/2024 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Քերմանում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ:
«Սրտի խորը կսկիծով տեղեկացա այսօր Քերմանում տեղի ունեցած ողբերգության վերաբերյալ, որի հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են անմեղ մարդիկ։
Այս ծանր պահին Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և անձամբ իմ անունից, Ձե՛րդ գերազանցություն, թույլ տվեք վշտակցության խոսքեր հղել զոհերի բոլոր հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթել բոլոր վիրավորներին»,- ասված է հեռագրում:

Politics 11:32 04/01/2024 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a condolence message to Iranian President Ebrahim Raisi following the deadly explosions in Kerman that killed more than 100 people on Wednesday.
"It is with a heavy heart that I learned about the tragedy that happened in Kerman today, as a result of which innocent people were killed and injured," he said.
"Your Excellency, at this difficult moment, on behalf of the people of the Republic of Armenia and myself, let me send words of sorrow to all the relatives of the victims and wish a speedy recovery to all the wounded," reads the message.