Քաղաքական 23:15 05/01/2024 Տարածաշրջան
Սրանց համար իրականում կարևոր է ոչ թե խաղաղությունը, այլ Հայաստանի փաստացի անդամահատումը.Վարդան Ոսկանյան
«Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը ներքևում կցված «քարտեզում» նշված տարածքն է միայն համարում Հայաստան՝ այն էլ մեծ «վերապահումներով»։
Այդ վարչախմբի որևէ պաշտոնյա չի խոսել նույնիսկ 29.800 քառակուսի կիոլմետր տարածքով Հայաստանի Հանրապետության ճանաչման մասին։
Ուշադրություն դարձրեք՝ բարբարոսների ոչ մի պաշտոնյա չի խոսել այդ մասին, ինչը ցուցիչ է, որ սրանց համար իրականում կարևոր է ոչ թե խաղաղությունը, այլ Հայաստանի փաստացի անդամահատումը և անկենսունակ պետության վերածումը»։

Politics 13:06 06/01/2024 Armenia
The Aliyev regime seeks to dismember Armenia and turn it into a non-vital state, claims Iran specialist Vardan Voskanyan.
"The barbaric regime in Baku only considers the territory indicated in the attached "map" to be Armenia with great ‘reservations’,” he wrote on Facebook on Friday, sharing a photo of the map.
“Not a single official of this administration even talked about recognizing the Republic of Armenia’s 29,800 square kilometers.
“Please note that no official of the barbaric regime spoke about this, which confirms that what really matters to them is not peace, but the actual dismemberment of Armenia and its transformation into a non-viable state,” Voskanyan said.