Քաղաքական 09:28 08/01/2024 Հայաստան
«Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ում զեկույց է հրապարակվել, որով Ադրբեջանն ընդգրկել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում՝ Արցախի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց հետո կրոնական ազատության լուրջ խախտումներում ներգրավված լինելու կամ դրանք հանդուրժելու համար»,-այս մասին գրում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, այն, որ Ադրբեջանը 2020 թվականից հետո, տարբեր ուղղություններով ու դրվագով ռազմական հանցագործություններ է գործել, արդեն բոլորին է հայտնի, սակայն շատ ավելի խնդրահարույց է, որ դրանք տարբեր փուլերում անտեսվել կամ ներվել են միջազգային դերակատարների կողմից և տարբեր պատճառներով պայմանավորված հիմա միայն դրանց հետևանքներն են դիտարկվում:
«Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի քարոզչական ալիքներն այս թեմայով մեծ աղմուկ են բարձրացրել` ԱՄՆ-ին ու կոնկրետ պետքարտուղարին մեղադրելով զեկույցում տեղ գտած ձևակերպումների համար:
Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե վերջին ժամանակներս արձանագրած հաջողությունների հիմքում բացառապես նախագահ Ալիևն է ու սա այն դեպքում, որ ի սկզբանե պարզ էր, որ առանց Թուրքիայի ակտիվ մասնակցության և աշխարհաքաղաքական դերակատարների լռության, իր մոտ որևէ լուրջ առաջընթաց չէր լինի:
Հայաստանի իշխանության գոյությունն արդեն իսկ Ադրբեջանի ազդեցության աճի ու շահերի ամրապնդման երաշխիք է, մնացած գործոններն էլ արդեն սրան ածանցվող են»,-նշում  է պատգամավորը։

Politics 12:55 08/01/2024 Armenia
Armenian opposition MP Tigran Abrahamyan has reacted to the U.S. report which added Azerbaijan to a religious freedom watchlist for engaging in or tolerating “severe violations of religious freedom” after Baku took over Artsakh (Nagorno-Karabakh).
In a social media post on Monday, Abrahamyan, who represents the opposition Pativ Unem faction, accused the international community of “turning a blind eye” to or “forgiving” Azerbaijan’s war crimes committed after 2020.
"It’s worth noting that the Azerbaijan propaganda machine has made a big fuss over the matter, blaming the U.S. and specifically Secretary of State Antony Blinken for the wording used in the report,” the MP wrote.
“Azerbaijan is trying to create the impression that the recent successes were achieved exclusively due to President Ilham Aliyev’s efforts, whereas it was clear from the very beginning that without the active involvement of Turkey and the silence of geopolitical actors, Baku would not have been able to make any serious progress.
“The continued rule of the current Armenian leaders guarantees Azerbaijan's increasing influence and strengthening of its interests, while the other factors are its derivatives," Abrahamyan noted.