Քաղաքական 09:28 08/01/2024 Հայաստան
«Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ում զեկույց է հրապարակվել, որով Ադրբեջանն ընդգրկել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում՝ Արցախի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց հետո կրոնական ազատության լուրջ խախտումներում ներգրավված լինելու կամ դրանք հանդուրժելու համար»,-այս մասին գրում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, այն, որ Ադրբեջանը 2020 թվականից հետո, տարբեր ուղղություններով ու դրվագով ռազմական հանցագործություններ է գործել, արդեն բոլորին է հայտնի, սակայն շատ ավելի խնդրահարույց է, որ դրանք տարբեր փուլերում անտեսվել կամ ներվել են միջազգային դերակատարների կողմից և տարբեր պատճառներով պայմանավորված հիմա միայն դրանց հետևանքներն են դիտարկվում:
«Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի քարոզչական ալիքներն այս թեմայով մեծ աղմուկ են բարձրացրել` ԱՄՆ-ին ու կոնկրետ պետքարտուղարին մեղադրելով զեկույցում տեղ գտած ձևակերպումների համար:
Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե վերջին ժամանակներս արձանագրած հաջողությունների հիմքում բացառապես նախագահ Ալիևն է ու սա այն դեպքում, որ ի սկզբանե պարզ էր, որ առանց Թուրքիայի ակտիվ մասնակցության և աշխարհաքաղաքական դերակատարների լռության, իր մոտ որևէ լուրջ առաջընթաց չէր լինի:
Հայաստանի իշխանության գոյությունն արդեն իսկ Ադրբեջանի ազդեցության աճի ու շահերի ամրապնդման երաշխիք է, մնացած գործոններն էլ արդեն սրան ածանցվող են»,-նշում  է պատգամավորը։

Политика 12:22 08/01/2024 Армения
«Несколько дней назад в США опубликовали отчет, в котором Азербайджан был включен в Список мониторинга свободы вероисповедания – за вовлеченность в серьезных нарушениях религиозной свободы после установления контроля над Арцахом или за терпимость к ним, напоминает секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, то, что после 2020 года Азербайджан совершил военные преступления по различным эпизодам, – известно уже всем, но гораздо проблематичнее, что эти преступления на различных этапах игнорировались или прощались международными акторами. Сейчас же рассматриваются лишь их последствия, что обусловлено теми или иными причинами.
«Примечательно, что агитпроп Азербайджана поднял большую шумиху в связи с включением этой страны в указанный список, обвинив США и конкретно госсекретаря Энтони Блинкена за нашедшие место в отчете формулировки.
Азербайджан пытается создать впечатление, будто недавние успехи обусловлены лишь фактором президента Ильхама Алиева – и это в условиях, когда с самого начала было ясно, что без активного участия Турции и молчания геополитических акторов Баку не удалось бы добиться какого бы то ни было серьезного прогресса.
Существование властей Армении уже является гарантией роста влияния Азербайджана и укрепления его интересов, а остальные факторы – уже производные от этого», – отметил Тигран Абрамян.