Հասարակություն 17:06 08/01/2024 Աշխարհում
Միլիոնատեր բլոգեր և կրիպտո-գործարար Սերգեյ Կոսենկոն սոցցանցերում տեսանյութ է հրապարակել, որում իր երկու ամսական որդուն նետում է ձնակույտի մեջ։ Օգտատերերը չեն գնահատել կրեատիվը և սկսել են սպառնալ նրան կալանքով։ Այժմ նա հարցում է անցկացնում բաժանորդների շրջանում, թե կադրում տիկնիկն էր, թե իր որդին։ Այդ մասին գրում է MSK1.RU-ն։
«Բոլոր անհանգստացածներին, Լեոն արդեն քնած է։ Երեխաները ձյուն են սիրում: Եվ նա շատ ուրախ է»,-գրել է Կոսենկոն հրապարակումից հետո:
Մինչ հրապարակումը Կոսենկոն ասել էր, որ մտադիր է նկարահանել Instagram-ի «ամենահայտնի տեսահոլովակը», որի գլխավոր դերը կունենա իր որդին։ Իսկ մեկնաբանություններում ստանալով բացասական արձագանքներ և խնամակալության սպառնալիքներ՝ նա վրդովվեց. «Իսկապե՞ս ինչ-որ մեկը հավատում էր, որ ես իմ սեփական երեխային ձյան մեջ կգցեմ»:
Մինչդեռ մանկաբույժ Եկատերինա Յակովլևան ասել է, որ նման նետումները մահացու են երեխաների համար։
«Եթե սա կենդանի երեխա է, ապա դա կարող է հանգեցնել ուղեղի աքսոնալ տրավմատիկ վնասվածքի և ցնցված մանկակ համախտանիշի, որոնք անդառնալի հետևանքներ են ունենում»,-ասել բժիշկը։
Մանկաբույժի խոսքով՝ դեմքին ձյունը կարող է առաջացնել մաշկի ցրտահարություն, աղիքային վարակ և անգամ ռեֆլեքսիվ շնչառության կանգ։
«Եթե սա տիկնիկ է, ապա սա թակոց է կրկնակի հատակից: Որովհետև երեխաների նկատմամբ բռնությամբ դիտումներ ապահովելը բոլոր տեսակի սահմաններից դուրս է»,-ասաց Յակովլևան:

Общество 16:24 08/01/2024 В мире
Блогер-миллионник и криптобизнесмен Сергей Косенко опубликовал в соцсетях видео, на котором бросает своего двухмесячного сына в сугроб. Пользователи не оценили креатив и стали угрожать ему опекой. Теперь он проводит среди подписчиков опрос, кукла была на кадрах или его сын, пишет MSK1.RU.
«Всем, кто переживал, Лео уже спит, — написал Косенко после публикации. — Детям нравится снег. И он очень счастливый».
Перед публикацией Косенко заявил, что намерен снять «самое популярное видео» в инстаграм и главную роль в нем должен будет исполнить его сын. А после полученной в комментариях негативной обратной связи и угроз опекой возмутился: «Неужели кто-то поверил, что я буду бросать в снег собственного ребенка?»
Между тем, врач-педиатр Екатерина Яковлева заявила, что подобные подбрасывания для него смертельно опасны.
«Если это живой ребенок, то это может привести к аксональной черепно-мозговой травме и синдрому встряхнутого младенца, которые имеют необратимые последствия», – рассказала доктор.
По словам педиатра, от попадания снега в лицо может произойти обморожение кожи, кишечная инфекция и даже рефлекторная остановка дыхания.
«Если это кукла, то это стук с двойного дна. Потому что ловить охваты на жестоком обращении с детьми — это за гранью», – высказалась Яковлева.