Էրդողանի վարչակազմը մոտ ժամկետում հնարավոր է համարել Պուտին-Էրդողան հեռախոսային բանակցությունները
Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցները հնարավոր են մոտ ապագայում, զրույցի ամսաթիվը նախապես չի հայտարարվել։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ին այդ մասին հայտնել են Թուրքիայի ղեկավարի վարչակազմում։
Չորեքշաբթի օրը ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Պուտինի և Էրդողանի միջև մշտական շփման անհրաժեշտություն կա, նրանց հանդիպման օրը դեռ որոշված չէ։ Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտության դեպքում երկու երկրների ղեկավարները կարող են շատ արագ զանգահարել միմյանց, իսկ համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել բառացիորեն ժամերի ընթացքում։
«Մեր երկրների ղեկավարները, համապատասխան գերատեսչությունները մշտական կապի մեջ են, պետությունների ղեկավարները զարգացրել են շատ վստահելի հարաբերություններ։ Ինչ վերաբերում է բանակցություններին, ապա մենք արդեն ասել ենք, որ համաձայնեցվում է առաջնորդների անձնական հանդիպումը։ Ինչ վերաբերում է հեռախոսային բանակցություններին, ապա մոտ ապագայում, հավանական են, բայց կոնկրետ ժամկետներ չենք հայտնում»,-ասել է ռուսական լրատվական գործակալության զրուցակիցը։
- Ռուսաստանը հարցում է ուղարկել Թուրքիային՝ Քեմերում ռուս զբոսաշրջիկի անհետացման պատճառով
- Թուրքիայի ԱԳ նախարարն ու ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ բանակցությունները

Политика 11:49 11/01/2024 В мире
Телефонные переговоры президентов Турции и России Реджепа Тайипа Эрдогана и Владимира Путина в ближайшее время вероятны, дата разговора заранее не анонсируется, сообщили РИА Новости в администрации турецкого лидера.
В среду пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что потребность в общении Путина и Эрдогана есть постоянно, дата их встречи еще не определена. По его словам, при необходимости лидеры двух стран могут созвониться очень быстро, договоренность может быть достигнута буквально за часы.
«Лидеры наших стран, соответствующие ведомства находятся в постоянном контакте, у глав государств сложились очень доверительные отношения. Что касается переговоров, то мы уже говорили вам, что личная встреча лидеров согласовывается. Что касается телефонных переговоров в ближайшее время, они вероятны, но конкретные даты мы не анонсируем», - сказал собеседник агентства.
Встреча Путина и Эрдогана прорабатывается, детали согласовываются по дипломатическим каналам, но конкретики по дате и месту пока нет, сообщили ранее РИА Новости в администрации турецкого лидера.