Տնտեսություն 11:28 18/01/2024 Հայաստան
«2023 թվականի փետրվարի 22-ին կառավարության, Եվրասիական Զարգացման Բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որով դիտարկվում է Ամուլսարի  շահագործման նախապատրաստման շինարարական և հետագա շահագործման աշխատանքների շարունակման հնարավորությունը»,-կառավարության նիստում ասաց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը՝ ներկայացնելով Որպես նվիրատվություն բաժնետոմսեր ընդունելու մասին որոշումը։
Նրա խոսքով, ծրագրի արդյունավետ իրականացման համար «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պարտավորվել է իրականացնել առնվազն 250 մլն դրամի ներդրումներ, ինչպես նաև վճարվող բնապահպանական հարկերից ազդակիր համայքներին բնապահպանական ծրագրերի համար մասհանումներից բացի տրամադրել նաև տարեկան 7 մլն դոլարին համարժեք դրամի չափով տարեկան ֆինանսական աջակցություն։
Ըստ Իսպիրյանի՝ հուշագրի շրջանակեներում  «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պարտավորվել է նվիրատվության կարգով կառավարությանը տրամադրել ընկերության կանոնադրական կապիտալի 12.5 % բաժնետոմսերը՝ առանց կառավարության կողմից ընկերության կանոնադրական կապիտալում դրամական ներդրումներ կատարելու կամ որևէ պարտավորության։
«Ներկայացվող նախագծով առաջարկվում է ընդունել հուշագրից բխող բաժնետոմսերի նվիրատվությունը, համաձայն որի՝ ՀՀ-ն կընդունի «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի կոմից թողարկած 5000 դրամ անվանական արժեքով բաժնետոմսերի 12.5 %-ը, այսինքը 12503 հատ ընհանուր հաշվով բաժնետոմս»,-ասաց Անի Իսպիրյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ նախագծով նախատեսվում է բաժնետոմսերի կառավարման լիազարությունը վերապահել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ տեղեկացրեց, որ ընկերության կողմից դրամական աջակցություն կստանան երեք ազդակիր համայնք՝ Ջերմուկի, Սիսիանի, Վայքի և հույս հայտնեց, որ հանքի շահագործումը կլինի հանքարդյունաբերության ոլորտում նոր ստանդարտների ներդրման հարթակ։

Политика 12:04 18/01/2024 Армения
Правительство Армении приняло в дар 12,5% акций эксплуатирующей Амулсарский рудник компании Lydian Armenia
22 февраля 2023 года правительство Республики Армения, Евразийский банк развития (ЕАБР) и ЗАО Lydian Armenia подписали меморандум о взаимопонимании, которым рассматривается возможность строительной подготовки эксплуатации и продолжения работ по дальнейшей эксплуатации Амулсарского золоторудного месторождения. Об этом на заседании правительства Армении 18 января сообщила замминистра экономики Ани Испирян, представляя проект решения кабмина о принятии в дар 12,5% акций компании Lydian Armenia, эксплуатирующей Амулсарское месторождение.
В частности, по словам Испирян, для эффективной реализации программы компания Lydian Armenia обязалась осуществить инвестиции в размере $250 млн. драмов и, помимо выплат на реализацию экологических проектов, ежегодно выплачивать близлежащим общинам также эквивалентную $7 млн долларам сумму в драмах в качестве финансовой поддержки.
Как отметила Испирян, в рамках меморандума Lydian Armenia обязалась передать в дар правительству Армении 12,5% акций компании  – без каких-либо обязательств со стороны правительства по осуществлению денежных инвестиций в уставный капитал компании или иных обязательств.
«Представляемым проектом решения правительства Армении предлагается принять в дар акции, что вытекает из вышеуказанного меморандума. Речь о 12,5% акций номинальной стоимостью в 5000 драмов, выпущенных ЗАО Lydian Armenia, общее количество акций – 12503», – пояснила Испирян.
По ее словам, проектом решения правительства, акции планируется передать в управление министерства экономики РА.
Никол Пашинян в свою очередь сообщил, что денежное содействие со стороны компании получат три общины – Джермук, Сисиан и Вайк. Он выразил надежду, что эксплуатация Амулсарского золоторудного месторождения станет платформой для внедрения новых стандартов в сфере горнодобывающей промышленности.