Իրավունք 10:40 20/01/2024 Աշխարհում
Նյու Մեքսիկոյի դատարանը հաստատել է դերասան և պրոդյուսեր Ալեք Բոլդուինին առաջադրած մեղադրանքը։ Նա մեղադրվում է  օպերատոր Գալինա Հաթչինսի մահվան մեջ:
Associated Press-ը գրում է, որ այս շաբաթ Բոլդուինի գործը կրկին լսվել է երդվյալ ատենակալների կողմից։ Նրանք միակարծիք են եղել. դատախազի փաստարկները բավարար են, որպեսզի օպերատոր Գալինա Հաթչինսի մահվան գործով դատավարություն տեղի ունենա։
Հիշեցնենք որ 2021 թվականի հոկտեմբերին «Ժանգ» ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ տեղի էր ունեցել ողբերգությունից։ Ալեք Բոլդուինը ֆիլմի մի դրվագի նկարահանման ժամանակ կրակել է ատրճանակից, որը, պարզվել է, լիցքավորված է եղել  ոչ թե դատարկ, այլ մարտական փամփուշտներով։ Արդյունքում ծանր վիրավորում էր ստացել 42-ամյա կին օպերատոր Գալինա Հաթչինսը, նրան ուղղաթիռով տեղափոխել էին հիվանդանոց, սակայն բժիշկները չէին կարողացել փրկել նրա կյանքը։
Հաթչինսի ամուսինը դատի է տվել Բոլդուինին և ֆիլմի նկարահանման մեջ ներգրավված ընկերություններին, պրոդյուսերներին և անձնակազմի անդամներին։
Վեստի.ռու-ն գրում է, որ 2022 թվականի փետրվարի սկզբին Բոլդուինին մեղադրանք է առաջադրվել օպերատորին սպանության համար։ Նրան սպառնում էր մինչև 18 ամսվա ազատազրկում։ Ապրիլին դատախազները հանել էին դերասանի դեմ կատարված սպանության մեղադրանքը՝ անբավարար ապացույցների պատճառով:
Տվյալ դեպքում սպանության համար կրկին մեղադրանք առաջադրելու հիմք է հանդիսացել զենքի նոր փորձաքննությունը, որից արձակվել է կրակոցը։ Փորձագետները պարզել են, որ ատրճանակից հնարավոր է կրակել միայն ձգանը սեղմելիս:

Алеку Болдуину вновь предъявлены обвинения в убийстве на съемках фильма
Актеру Алеку Болдуину вновь предъявили обвинения в связи с гибелью оператора Галины Хатчинс во время подготовки к съемкам фильма "Раст" в 2021 году, свидетельствуют документы суда.
Как передает РИА Новости, большое жюри в штате Нью-Мексико предъявило актеру обвинения в непредумышленном причинении смерти. По данным издания Variety, в случае обвинительного приговора ему грозит до 18 месяцев тюрьмы.
Защита Болдуина назвала обвинения "ужасной судебной ошибкой" и заявила об уверенности в победе на предстоящем процессе.
"У мистера Болдуина не было никаких оснований думать, что в пистолете или на съемочной площадке могла быть настоящая пуля, он полагался на профессионалов, заверивших его, что в оружии нет боевых патронов. Мы будем оспаривать эти обвинения – и мы победим", – говорится в опубликованном корреспондентом NBC заявлении адвокатов.
В октябре 2021 года Болдуин во время репетиции на съемочной площадке вестерна "Раст" выстрелил из пистолета, который оказался заряжен не холостыми, а боевыми патронами. В результате погибла уроженка Украины Галина Хатчинс, режиссер Джоэл Соуза был тяжело ранен. Актер утверждал, что не нажимал на спусковой крючок пистолета, а выстрел произошел самопроизвольно.