Քաղաքական 14:03 22/01/2024 Հայաստան
«Սահմանադրությունը փոխելը Թուրքիայի և Ադրբեջանի պահանջն է: Թուրքիան դա պահանջում է, քանի որ Անկախության հռչակագիրը, որին հղում է անում Սահմանադրությունը, անդրադառնում է Ցեղասպանության ճանաչմանը, իսկ Ադրբեջանը՝ Հռչակագրի՝ 1989-ի դեկտեմբերի 1-ի ՀԽՍՀ և ԼՂ վերամիավորման մասին որոշմանը հղում կատարելու համար:Փաշինյանի մտադրությունը ծայրահեղ այլանդակություն է»,-Aravaot-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ Գերագույն խորհրդի և Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ  Արամ Մանուկյանը:
Քաղաքական գործիչը հարց է հնչեցնում՝ ինչո՞ւ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի կամ Սերժ Սարգսյանի կառավարման օրոք այդպիսի պահանջ չի ներկայացվել Երևանին.  «Որովհետև պահանջում են նրանից, ով թույլ է, վախեցած և պատրաստ զիջումների»։

Politics 14:32 22/01/2024 Armenia
Former Armenian MP Aram Manukyan has blasted Prime Minister Nikol Pashinyan's “disgraceful” plan to change the county’s constitution.
Speaking at a meeting on Friday, Pashinyan said that Armenia needed a new constitution to become “more competitive and more viable in the new geopolitical and regional conditions.”
In an interview to Aravot on Monday, Manukyan, the deputy chairman of former President Levon Ter-Petrosyan’s Armenian National Congress party, insisted that Pashinyan’s plan was in line with the demands from Turkey and Azerbaijan.
“Turkey demands it because the Declaration of Independence, which the Constitution refers to, makes a mention of the Armenian Genocide recognition, while Azerbaijan points to its reference to the 1 December 1989 resolution on the reunification of the Armenian SSR and Nagorno-Karabakh,” he said.
“Pashinyan's plan is utterly disgraceful,” Manukyan remarked, calling him a “weak leader” who is ready to make concessions.