Քաղաքական 11:01 23/01/2024 Հայաստան
«Իշխանությունը փորձում է բոլորիս համոզել, որ 29 800 քկմ-ն այն առավելագույնն է, ինչին մեր ազգը կարող է հավակնել ներկայում և ապագայում»
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը վերջին շրջանում հետևողաբար իրականացնում է տարբեր նախաձեռնություններ՝ արժեզրկելու մեր ազգային ինքնությունը և տարբեր ազգային հաստատությունները»,- նշում է «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
Ըստ նրա, այս տրամաբանությամբ է այն շրջանառության մեջ դրել աղմուկ հանած և մասնագետների կողմից կտրուկ հակազդեցության առաջացրած 7-րդ դասարանի Հայոց պատմության դասագիրքը, հանրակրթական ծրագրից հանել է «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան, փորձում է այժմ ապօրինի ճանապարհներով կազմալուծել Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանը և նորարական «Գոյ» թատրոնը, և այլն։
«Այս պարսավելի ցանկին այժմ ավելացել է հերթական հակազգային նախաձեռնությունը՝ «Հայոց պատմություն» առարկան փոխարինելու «Հայաստանի պատմություն» առարկայով։ Անփորձ աչքի համար տարբերությունը մեծ չի թվում, բայց իրականում այն հսկայական է՝ Հայոց պատմությունը ընդգրկում է մեր ազգի պատմությունը Հայկ նահապետից սկսած մինչև Ուրարտու, հայկական բոլոր թագավորությունները, ներառյալ Կիլիկիայի փառահեղ թագավորությունը, հայկական սփյուռքի բազմադարյա բեղուն պատմությունը, և շատ ավելին, այն դեպքում, երբ Հայաստանը իր ներկա տեսքով ձևավորվել է ընդամենը վերջին երկու հարուրամյակների ընթացքում՝  հիմնականում Հայոց ցեղասպանության և մեր ազգի հայրենազրկման արդյունքում, և մեր ազգի պատմության շատ փոքր հատվածն է։
Գործող իշխանությունը փորձում է հնարավորինս նսեմացնել մեր պատմական անցյալը, և բոլորիս համոզել, որ այս 29 800 քառակուսի կմ-ն այն առավելագույնն է, ինչին մեր ազգը կարող է հավակնել ներկայում և ապագայում։ Այժմ այս անհեթեթ օրենքի նախագիծը դրված է կառավարության e-draft կայքում՝ իր ոճին համաձայն, գործող իշխանությունը փորձում է տեսանելիություն ստեղծել, թե այն անցնում է ժողովրդավարական ընթացակարգի միջոցով, և հանրային աջակցություն ունի։
Երեկ ես արդեն դեմ եմ քվեարկել այս նախաձեռնությանը, ինչպես և իմ մի շարք ընկերներ, և ցանկանում եմ խնդրել բոլորին, ովքեր անտարբեր չեն մեր ազգի անցյալի և ապագայի նկատմամբ, ևս մտնել այս կայքը, գրանցվել և դեմ քվեարկել այս հերթական հակազգային դրսևորմանը։ Կայքում կարելի է նաև մեկնաբանություն թողնել՝ ըստ գործող օրենսդրության, նախագիծ ներկայացնողը պարտավոր է դրանց պաշտոնապես անդրադառնալ, ուստի մի ափսոսացեք ձեր ժամանակն ու ջանքը, և նաև մեկնաբանություններ թողեք կայքում»,- գրել է Ավետիք Չալաբյանը։

Политика 15:49 23/01/2024 Армения
Чалабян: Власти пытаются убедить всех нас в том, что 29 800 кв. км – максимум, на который наш народ может претендовать сейчас и в будущем
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в последнее время последовательно реализует различные инициативы по обесцениванию нашей национальной идентичности и различных национальных учреждений, пишет на своей странице в соцсети Facebook координатор инициативы «Айакве» Аветик Чалабян.
По его словам, руководствуясь этой логикой, ведомство ввело в обращение вызвавший большой резонанс и критику специалистов учебник истории Армении для 7-го класса, исключило из общеобразовательной программы предмет «История Армянской церкви» и теперь пытается незаконными методами упразднить Лингвистический университет имени Брюсова, Национальный экспериментальный центр «Театр Гой» и т. д..
«К этому предосудительному списку теперь добавилась очередная антинациональная инициатива по замене предмета "Армянская история" на "Историю Армении". Неопытному глазу, вероятно, трудно заметить разницу, но на самом деле она колоссальная: армянская история охватывает историю нашего народа от Айка Наапета (Прародителя) до Урарту, всех армянских царств, включая славное Киликийское царство, богатую многовековую историю армянской диаспоры и многое другое, тогда как Армения в ее нынешнем виде образовалась только в течение последних двух столетий, в основном в результате Геноцида армян и лишения Родины нашего народа, и это лишь малая часть истории нашего народа.
Нынешняя власть пытается максимально принизить наше историческое прошлое и убедить всех нас в том, что 29 800 квадратных километров – максимум, на который наш народ может претендовать сейчас и в будущем. В настоящее время этот абсурдный проект опубликован на правительственном сайте e-draft. Оставаясь в своем репертуаре, действующие власти пытается создать видимость того, будто бы проект проходит через демократическую процедуру и пользуется общественной поддержкой», – отметил Чалабян.
«Вчера я уже проголосовал против этой инициативы, как и ряд моих друзей, и хочу попросить всех, кому небезразлично прошлое и будущее нашего народа, также зайти на этот сайт, зарегистрироваться и проголосовать против этого очередного антинационального проявления. Можно также оставлять комментарии на сайте, согласно действующему законодательству, представивший проект обязан обращаться к ним официально, так что не пожалейте времени и сил и оставляйте комментарии на сайте», – призвал координатор «Айкве».