Ա․ Հովսեփյանի ավտոմեքենայի առերևույթ հրկիզման դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
Հունվարի 25-ին, գիշերը, Երևան քաղաքի Ղազար Փարպեցու փողոցում Զորավար եկեղեցու մոտ, Երևանի բնակիչ Արիաննա Հովսեփյանին պատկանող Range Rover Sport մակնիշի ավտոմեքենայի առերևույթ հրկիզման դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 194-րդ հոդվածի 1-ին մասի (հոգեկան ներգործությունը) և 264-րդ հոդվածի 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի (հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով ուրիշի գույքը ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը խոշոր չափերի գույքային վնաս է պատճառել) հատկանիշներով։
Քննչական կոմիտեից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ կատարվում են քննչական և վարութային անհրաժեշտ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, նշանակվել է համապատասխան փորձաքննություն։ Խիստ նախնական և դեռևս ստուգման ենթակա տվյալներով ավտոմեքենայի հրկիզումը Արիաննա Հովսեփյանի մասնագիտական, լրատվական գործունեության հետ առերևույթ կապ չունի։ Վերջինս վարույթի շրջանակներում ճանաչվել է տուժող։
Վարույթն իրականացնող մարմին է ներկայացել ավտոմեքենայի հրկիզման վերաբերյալ ֆեյսբուքյան հայտնի գրառումը կատարած անձանավորությունը, որի հետ այս պահին կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ։

Право 16:56 25/01/2024 Армения
Уголовное производство инициировано по факту предполагаемого поджога принадлежащего жительнице Еревана Арианне Овсепян автомобиля марки Range Rover Sport близ церкви Зоравар на улице Парпеци в армянской столице. Об этом сообщили Panorama.am в СК Армении.
Согласно информации, инцидент произошел 25 января ночью. Уголовное производство инициировано по признакам ч. 1 ст. 194 (психическое воздействие), п.2 ч.2 ст. 264  (уничтожение или повреждение чужого имущества путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом, повлекшие причинение ущерба в крупном размере) УК РА.
Как отмечается, проводятся необходимые следственные и процессуальные действия по установлению обстоятельств происшествия, назначены соответствующие экспертизы. По предварительным и подлежащим еще проверке данным, поджог автомобиля, предположительно, не связан с профессиональной, журналистской деятельностью Арианны Овсепян. В рамках производства она была признана потерпевшей.
В осуществляющий производство орган явился автор известной записи в Facebook о поджоге автомобиля, с которым в данный момент проводятся необходимые следственные действия.
Напомним, минувшей ночью подожгли автомобиль директора-учредителя сайта NewsPress.am Арианны Овсепян. Спустя несколько часов после инцидента пользователь Facebook  по имени Мартин Амирханян на своей странице оставил запись, указав, что это он поджег автомобиль по личным мотивам.