Քաղաքական 17:07 26/01/2024 Հայաստան
Հայկ Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում. Երբվանի՞ց է սեփական երկրին պատվով ու պարտքով ծառայելը դարձել հանցագործություն
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի լիագումար նիստում իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի բանտերում պահվող մարդկանց ճակատագրին.
«Մեծարգո նախագահ, սիրելի գործընկերներ,
Ո՞րն է «հանցագործություն» բառի սահմանումը։ Սա այն հարցն է, որը ես ցանկանում եմ բարձրացնել այստեղ՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության այս խորանում։
Արդյո՞ք հանցագործություն է ճշմարտության բացահայտումը, որն իշխանությունը թաքցնում է իր քաղաքացիներից։ Հենց դրա համար է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը 7 ամսից ավել գտնվում նախադատական կալանքի տակ։
Արդյո՞ք հանցագործություն է ֆեյսբուքյան լայվերի ու հրապարակումների միջոցով քաղաքական հայացքների արտահայտումը։ Սակայն հենց այդ պատճառով է Նարեկ Մալյանն ավելի քան 4 ամիս գտնվում բանտում։
Արդյո՞ք հանցագործություն է հաղթելը ՏԻՄ ընտրություններում։ Արի ու տես, որ Վանաձոր քաղաքի ընտրված քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը հենց դրա համար է ավելի քան 2 տարի գտնվում բանտում։
Կանվանեի՞ք արդյոք հանցագործություն Երևանի կենտրոնում բողոքի խաղաղ ակցիաների անցկացումը, որով կառավարությանը պահանջ էր ներկայացվում քայլ ձեռնարկել՝ փրկելու ադրբեջանական զինուժի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման մեջ մնացած իրենց ծնողներին։ Սակայն հենց այդ գործողության համար այս պահին 11 ուսանողի գործ քննվում է դատարանում։ Նրանցից 4-ը ամիսներ են անցկացրել բանտում և դեռ շարունակում են ձերբակալված մնալ։
2023թ. նոյեմբեր ամսվա դրությամբ Հայաստանում կար ավելի քան 50 քաղբանտարկյալ։ Եվ սրանք պարզապես ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքեր չեն. Եվրոպայի ժողովրդական Կուսակցության և Կենտրոնամետ Դեմոկրատների Միության կողմից ընդունվել են բանաձևեր՝ ըստ որոնց Արմեն Աշոտյանը և մեր մյուս ընկերները հռչակվել են քաղաքական բանտարկյալներ:
Արդյո՞ք հանցագործություն է կռվելն այն պատերազմում, որը մեր դեմ սանձազերծել էր Ադրբեջանը։ Բայց հենց դրա համար 2020թ.-ից մինչ օրս հայ ռազմագերիները որպես պատանդ պահվում են Բաքվում։
Իսկ գուցե հանցագործությո՞ւն է քո իսկ հայրենիքում խաղաղ ապրելը։ Քանի որ քաղաքացիական Վագիֆ Խաչատրյանը հենց դրա համար է Ադրբեջանի դատարանի կողմից դատապարտվել երկար տարիների ազատազրկման։
Թե՞ ագրեսորներից սեփական ժողովրդիդ պաշտպանության կազմակերպումն է հանցագործություն։ Լևոն Մնացականյանն ու Դավիթ Մանուկյանն այժմ Բաքվի բանտում են հենց այդ պատճառով։
Իսկ գուցե՞ հայրենակիցներիդ հույս տալը կամ պարզապես բարերար լինելն է հանցագործություն։ Դա է պատճառը, որ Ալիևի ռեժիմը պատասխանատվության է ենթարկում Ռուբեն Վարդանյանին՝ կալանավորելով նրան։
Երբվանի՞ց է սեփական երկրին պատվով ու պարտքով ծառայելը դարձել հանցագործություն, որ Դավիթ Բաբայանն ու Դավիթ Իշխանյանը պետք է Բաքվում կալանքի տակ պահվեն։
Թե՞ մի երկիր կառավարելը, որը տարբեր միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներով ժողովրդավարության մակարդակով անհամեմատելի է Ադրբեջանի հետ: Հենց դրա համար են նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը Բաքվի բանտում։ Դե, պարզվում է, որ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նախագահ լինելը Ալիևի համար հանցագործություն է։
ԵԽԽՎ-ի և միջազգային այլ կազմակերպությունների կողմից ընդունված զեկույցներում և բանաձևերում այս փաստերի հիշատակումը հույսի փոքր լույս է տալիս այս մարդկանց, մինչդեռ նրանք վանդակավոր արեգակ են տեսնում տևական ժամանակ։ Սա այն նվազագույնն է, որը մենք պարտավոր ենք անել նրանց համար։ Առնվազն»։

Айк Мамиджанян – в ПАСЕ: С каких это пор служение своей стране с честью и достоинством стало преступлением?
17:45 26/01/2024
Руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Айк Мамиджанян в своем выступлении на пленарном заседании очередной сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) коснулся судеб людей, содержащихся в тюрьмах Армении и Азербайджана.
«Каково определение слова «преступление»? Это вопрос, который я хочу поднять здесь, на этом алтаре прав человека, демократии и верховенстве закона.
Является ли преступлением раскрытие правды, которую власть скрывает от своих граждан? Именно за это заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян находится под стражей уже более 7 месяцев в ожидании суда.
Является ли преступлением выражение политических взглядов через прямые эфиры и публикации в соцсети Facebook? Однако именно поэтому лидер движения ВЕТО Нарек Малян находится под стражей уже более 4 месяцев.
Является ли преступлением победа на муниципальных выборах? Но, как видим, избранный мэр Ванадзора Мамикон Асланян находится в тюрьме уже более 2 лет именно за это.
Вы бы назвали преступлением проведение молодыми людьми мирных акций протеста в центре Еревана с требованием к правительству принять меры по спасению их родителей, оказавшихся в устроенной азербайджанскими ВС блокаде  в Нагорном Карабахе? Однако в настоящее время в суде рассматривается дело 11 студентов именно за эти действия. Четверо из них провели месяцы в тюрьме и до сих пор находятся под арестом», – перечислил Мамиджанян.
Он отметил, что по состоянию на ноябрь 2023 года в Армении насчитывалось более 50 политзаключенных. «И это не просто слова оппозиционного депутата. Европейская народная партия и Международный союз демократов-центристов (IDC-CDI) приняли резолюции, согласно которым Армен Ашотян и другие наши друзья были объявлены политзаключенными», – добавил он.
«Является ли преступлением сражение в войне, развязанной против нас Азербайджаном? Но именно по этой причине с 2020 года и по сегодняшний день армянские военнопленные в качестве заложников удерживаются в Баку.
А, быть может, преступление – мирно жить на собственной родине? Потому что гражданский Вагиф Хачатрян был приговорен азербайджанским судом к долгим годам лишения свободы именно за это.
Или преступление – организация защиты своего народа от агрессоров? Левон Мнацаканян и Давид Манукян сейчас находятся в бакинской тюрьме именно по этой причине.
А, быть может, преступление – давать надежду своим соотечественникам или просто быть меценатом? Именно по этой причине режим Алиева привлекает к ответственности Рубена Варданяна, арестовав его.
С каких это пор служить с честью и достоинством  собственной стране стало преступлением, за которое Давид Бабаян и Давид Ишханян должны оставаться под арестом в Баку?
Или преступление – управлять страной, которая, согласно докладам международных организаций, по уровню демократии не идет ни в какое сравнение с Азербайджаном?  Именно за это президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян удерживаются в бакинской тюрьме. Ну, оказывается, быть избранным демократическим путем президентом – преступление для Алиева.
Упоминание этих фактов в докладах и резолюциях, принятых ПАСЕ и другими международными организациями, дает этим людям небольшой луч надежды, пока они уже длительное время видят солнце через решетку. Это минимум, что мы обязаны для них сделать. Самое меньшее», – подчеркнул Мамиджанян.