Եթե Բաքուն հնարավորություն ունենար, ինքը կսկսեր Իրանի դեմ պատերազմը. Ոսկանյան
«Բաքվի բարբարոսսկան վարչախմբի քարոզչամեքենան հակաիրանական հերթական պոռթկման փուլում այնքան է ոգևորվել ԱՄՆ կողմից Իրանի դեմ պատերազմ սկսելու, իբր, «հեռանկարից», որ եթե հնարավորություն ունենար, ինքը կսկսեր այդ պատերազմը»,-Թելեգրամի իր էջում նման կարծիք է հայտնել իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, մինչդեռ իրականությունն այդքան էլ միանշանակ չէ, քանի որ, դիցուք, ԱՄՆ ամենաբարձր զինվորական պաշտոնյան՝ ԶՈւ շտաբի պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Չարլզ Բրաունը, ողջամտորեն խոսել է այն մասին, որ իր երկիրը չի ցանկանում գնալ լարվածության էլ ավելի մեծացման։
«Այնպես որ, վերաձևակերպելով հայտնի խոսքը՝ ավելի կարևոր է լսել ամերիկյան չորսաստղանի գեներալներին, այլ ոչ թե Բաքվի բռնապետի խոսափողներից հնչող «մտքերը»»,-նշել է նա։

Политика 14:42 29/01/2024 Регион
Агитпроп бакинского варварского режима в стадии очередной антииранской вспышки настолько воодушевился якобы «перспективой» начала США войны против Ирана, что, если бы у него была возможность, сам бы начал эту войну, пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
Между тем, по его словам, реальность не столь однозначна, поскольку самый высокопоставленный военный в США –  председатель объединенного комитета начальников штабов вооруженных сил США Чарльз Браун – здраво заявил, что его страна не желает эскалации напряженности.
«Так что, перефразируя известную поговорку, лучше слушать американских четырехзвездных генералов, а не "мысли" из рупоров бакинского диктатора», – отметил Восканян.