Քաղաքական 14:08 30/01/2024
«Թուրքիայի խորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, այս երկրի պաշտպանության նախկին նախարար Հուլուսի Աքարը Բաքու կատարած այցի ժամանակ սպառնալիք է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին՝ խոսելով այն մասին, որ որոշ երկրներ, իբր, ցանկանում են Հայաստանը վերածել արբանյակ կամ պրոքսի պետության, և եթե Երևանը գնա այդ ուղով, ապա դա կունենա ծանր հետևանքներ»,-այս մասին գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, տարածաշրջանը ճանաչողների համար ակնարկը շատ հստակ է՝ էրդողանական վարչախմբի ներկայացուցիչը, «որոշ երկրներ» ասելով, ակներևաբար նկատի ունի Իրանը, որը բոլոր մակարդակներում հսկայական ճնշում է բանեցնում հատկապես վիժեցնելու Հայաստանը փաստացիորեն մասնատելուն ուղղված «թուրանական միջանցքի» հեռագնա ծրագիրը։
«Ակնհայտ է, որ հայ-իրանական հազարամյակների հարաբերությունները չեն կարող հանգիստ տալ ո՛չ Բաքվի, ո՛չ էլ վերջինիս օպերատոր էրդողանական վարչախմբերին՝ հատկապես, եթե հաշվի առնենք այդ հարաբերությունների քաղաքակրթական բնույթը և այն հսկայական հավելյալ ներուժը, որը դրանց կարող է հաղորդել մեկ այլ հսկա քաղաքակրթության՝ Հնդկաստանի, ներգրավումը։
Ինչպես պարսկական ասացվածքն է պնդում՝ «անհավատը բոլորի մասին իր հավատքով է դատում», և որովհետև Թուրքիայի համար Բաքվի վարչախումբն իրականում հենց պրոքսի-գործակատարի կարգավիճակ ունի՝ ընդ որում, սկսած 1918թ. առաջին անգամ արհեստածին Ադրբեջանի պատմության թատերաբեմում հայտնվելուց ի վեր, ապա այս թուրքական կարծարատիպը փորձ է կատարվում պրոյեկտել հայ-իրանական հարաբերությունների վրա՝ նպատակ ունենալով հնարավորին խաթարել դրանց խորացման և ռազմավարական մակարդակի բարձրացման յուրաքանչյուր հեռանկար»,-գրել է նա։

Политика 17:11 30/01/2024 Армения
Председатель комиссии по национальной обороне, бывший министр обороны Турции Хулуси Акар во время визита в Баку озвучил угрозы в адрес Армении, говоря о том, что некоторые страны якобы хотят превратить Армению в государство-сателлит или прокси, и если Ереван пойдет по этому пути, это повлечет тяжелые последствия. Об этом пишет в своем Telegram-канале Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
По его словам, знакомым с регионом намек весьма ясен: представитель эрдогановского режима под «некоторыми странами», очевидно, подразумевает Иран, который оказывает огромное давление на всех уровнях, в частности, чтобы сорвать далеко идущую программу «туранского коридора», направленную на фактическое разделение Армении на части.
«Очевидно, что имеющие историю тысячелетий армяно-иранские отношения не могут давать покоя ни Баку, ни являющемуся оператором последнего эрдогановский режим, особенно если принять во внимание цивилизационный характер этих отношений и тот колоссальный дополнительный потенциал, который им может придать вовлечение другой гигантской цивилизации – Индии.
Как гласит персидская пословица, «неверующий судит обо всех по себе», и поскольку для Турции бакинский режим на самом деле имеет статус прокси, причем с 1918 года, впервые с момента появления на арене истории искусственно созданного Азербайджана, то предпринимается попытка спроецировать этот турецкий стереотип на армяно-иранские отношения. Цель – насколько это возможно подорвать все перспективы их углубления и повышения стратегического уровня», – написал Восканян.