Իրակլի Կոբախիձեն առաջադրվել է Վրաստանի վարչապետի թեկնածու
Վրաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվել է իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության գործող նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Սպուտնի Գրուզիա»-ի փոխանցմամբ՝ Կոբախիձեի թեկնածությունն առաջադրվել է փետրվարի 1-ին իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության համագումարում։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի կառավարության ղեկավարի աթոռը թափուր է մնացել այն բանից հետո, երբ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարեց իր հրաժարականի և իշխող կուսակցության նախագահ դառնալու մտադրության մասին։ Այսպիսով, Իրակլի Ղարիբաշվիլին և Իրակլի Կոբախիձեն փաստացի փոխեցին իրենց պաշտոնները։
Իրակլի Կոբախիձեն 46 տարեկան է։ 2021 թվականի հունվարից նա «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության նախագահն է։ Մինչ այդ նա իշխող թիմի գործադիր քարտուղարն էր։

Ираклий Кобахидзе стал кандидатом в премьер-министры Грузии
Действующий председатель правящей партии «Грузинская мечта – демократическая Грузия» Ираклий Кобахидзе выдвинут на пост премьер-министра страны.
Как передает Sputnik Грузия, кандидатура Кобахидзе была выдвинута на съезде правящей партии «Грузинская мечта – демократическая Грузия» 1 февраля.
Кресло главы правительства Грузии стало вакантным после того, как Ираклий Гарибашвили объявил о своей отставке и намерении стать председателем правящей партии. Таким образом, Ираклий Гарибашвили и Ираклий Кобахидзе фактически поменялись своими позициями.
«От съезда у Ираклий Кобахидзе есть полный мандат», – сказал председатель «Грузинской мечты» Ираклий Гарибашвили после символического голосования за кандидата в премьер-министры от партии.
Ираклию Кобахидзе 46 лет. С января 2021 года он являлся председателем партии «Грузинская мечта – демократическая Грузия». До этого был исполнительным секретарем правящей команды.