Փետրվարին սպասվող առավելագուն +23 ջերմաստիճանը սպասվում է Սյունիքում
Հանրապետությունում սպասվում է բավական տաք փետրվար։ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը հրապարակել է եղանակի կանխատեսում 2024թ.փետրվար ամսվա համար։
Ըստ այդմ, առանձին օրերին կարող է դիտվել մինչև +23 աստիճան տաքություն։ Նման ջերմաստիճան, ըստ կանխատեսման, կգրանցվի Սյունիքի հովիտներում։ Առանձին օրերի Շիրակում կարող է գրանցվել մինչև -25 աստիճան ցուրտ։
Փետրվարին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը կանխատեսվում է նորմայից բարձր 2-4 աստիճանով, տեղումների քանակը` նորմային մոտ։
Հիշեցնենք, որ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը երեկ տեղեկացրեց, որ հանրապետությունում մինչև փետրվարի 4-ը հիմնականում կպահպանվի առանց տեղումների եղանակ։
Փետրվարի 5-ին առանձին լեռնային շրջաններում, ինչպես նաև փետրվարի 6-ի առավոտյան ժամերին շրջանների մեծ մասում կդիտվեն տեղումներ, որոնք նախալեռնային, հովտային գոտիներում կլինեն ձնախառն անձրևի ու անձրևի տեսքով, իսկ լեռնային շրջաններում՝ ձյան տեսքով։

Общество 13:07 03/02/2024 Армения
В ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении рассказали, к какой погоде готовиться жителям страны в феврале.
Согласно прогнозам синоптиков, февраль в Армении будет довольно теплым: в отдельные дни воздух на территории республики может прогреться до +23°C. Такая температура, в частности, будет зафиксирована в долинах Сюника. При этом в феврале в Ширакской области Армении в отдельные столбики термометров могут опуститься до-25°C.
Отмечается также, что среднесуточная температура воздуха в феврале в Армении будет выше нормы на 2-4 градуса, количество осадков – близко к норме.
Напомним, заместитель директора «Центра гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян накануне сообщил, что до 4 февраля в Армении сохранится погода преимущественно без осадков.
5 февраля в некоторых горных районах, в ночь с 5 на 6 февраля и в утренние часы 6 февраля  в большинстве областей Армении ожидаются осадки: в горных районах – в виде снега, в предгорьях и долинах – мокрого снега и дождя.
Осадки на всей территории Армении прекратятся после полудня 6 февраля, с 7 февраля вновь установится погода без осадков.