Հասարակություն 16:46 05/02/2024 Հայաստան
Երևանի Նոր Արեշի 34 փողոցում տեղի ունեցած պայթյունից զոհվել են ամուսիններ Հայկ Սողոմոնյան և Գայանե Եղոյան: Նրանց դիերը դուրս են բերվել փլատակներից։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՆԳՆ մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը:
«Հարևաններից են նշել, որ բնակիչներ են եղել հարակից տանը: Տեղանքը հայտնաբերվել է և դիերը դուրս են բերվել»,-  ասաց նա:
Ն. Սարգսյանն  նշեց, որ հատուկ տեխնիկան կիրառվել է, որպեսզի փլատակները բարձրացնեն, կոնկրետ այդ հատվածում տանիք էր փլվել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ փլատակներից դուրս էին բերվել երկու քաղաքացիներ՝  Ռ․ Ն․-ն  (ծնված 1938 թ․) և Հ․ Ս.-ն (ծնված 1994 թ․), ովքեր հոսպիտալացվել են բժշկական կենտրոն։ Բժիշկները Ռ․ Ն․-ի առողջական վիճակը գնահատել են բավարար, իսկ Հ․ Ս.-ինը՝ ծանր։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 5-ին, ժամը 11:36-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Նոր Արեշ 34-րդ փողոցում տեղի է ունեցել պայթյուն։ Պայթյունի դեպքի առթիվ, որի հետևանքով ամբողջությամբ կամ մասնակի փլուզվել և վնասվել են մի քանի բնակելի տներ, ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք)։

Общество 17:09 05/02/2024 Армения
Два тела обнаружили спасатели под завалами после взрыва в  квартале  Нор Ареш в Эребуни, сообщил журналистам пресс-секретарь МВД Армении Нарек Саркисян.
По его словам, в результате взрыва погибли супруги Айк Согомонян и Гаяне Егоян, спасатели извлекли тела мужчины и женщины.
Напомним, сегодня, 5 февраля, около 11:40, в Национальный центр кризисного управления Спасательной службы МВД Республики Армения поступило сообщение о том, что на 34-й улице квартала Нор Ареш произошел взрыв.  Спустя несколько часов из-под обломков частных домов были извлечены и доставлены в больницу два человека.
По данным Спасательной службы МВД Армении, спасатели извлекли из-под завалов Р. Н. (1938 г.р.) и Х. С. (1994 г.р.), они были госпитализированы в медицинский центр.  Состояние здоровья Р. Н. медики оценивают как удовлетворительное, Х. С – как тяжелое.