Մշակույթ 14:37 07/02/2024 Հայաստան
Արմեն Էլբակյան. Ժամանակները բարդ են, բայց թատրոնն այս աշխարհի փոքր մոդելն է ու պարտավոր է շարունակել աշխատել
Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը 2023-ին խաղացել է 137 ներկայացում, որը թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանի գնահատմամբ, փայլուն ցուցանիշ է։ Նա հայտնեց, որ թատրոնը մեկ տարում ունեցել է  ավելի  քան 70 հազար 300 հանդիսատես, ձևավորել են առավել քան 200 միլիոնից ավելի արտաբյուջետային միջոցներ, արել են բազմաթիվ աշխատանքներ։
Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը 2023-ին մասնակցել է տարբեր փառատոների, հյուրախաղեորվ հանդես եկել տարբեր երկրերում։
Վ.Մկրտչյանն ասաց, որ հունիսին թատրոնի և Ռուսաստանի ազգային ակադեմիական թատրոնի (Ալեքսանդրինյան թատրոն) միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր, որը հիմք է դարձել համատեղ նոր ծրագրերի իրագործման համար։
Թատրոնի տնօրենը նաև հայտնեց, որ Սարաևոյում 2023-ին հանդիպել է Եվրոպական   փառատոների ասոցիացիայի նախագահի, փոխնախագահի, գլխավոր քարտուղարի հետ, նրանք բացառության կարգով Երևանյան միջազգային թատերական փառատոնն ընդգրել են ասոցիացիայի կազմում. «Սա բացառության կարգով էր, քանի որ ասոցիացիայի օրենսդրությամբ փառատոնը պետք է երեք տարի անընդմեջ կայանա, արդյունքները տեսանելի լինեն, որից հետո խորհուրդը որոշի։ Մեր պարագայում այնքան հստակ էր չափելիությունը, որ նրանք խորհուրդ հրավիրեցին ու փառատոնն ընդգրկեցին։ Այս տարվա մայիսին կմեկնեմ Գերմանիա, որտեղ տեղի կունենա քվեարկությունը, սակայն մինչ այդ խորհուրդն արդեն տվել է  իր հստակ համաձայնությունը։  Մեկնելու եմ Գերմանիա՝ պաշտոնականացնելու այդ գործընթացը։
Ասուլիսին ներկա Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Էլբակյանն ասաց, որ երբ աշխատում են հանդիսատեսի հետ, զգում են, որ մեծամասամբ հանդիպում են հանդիսատեսի, որը պատրաստ չէ այնպիսի գրականության, որը կարող է թատրոնն առաջարկել։ Այս առումով նա կարևորեց թատրոնի կողմից իրականացվող կրթական ծրագրեր, որոնք ոչ միայն պատրաստում են հանդիսատեսի, այլ նաև ներդրում է նաև ապագայի մեջ։
«Թատրոնը հնարավորություն է տալիս երեխաներին ճանաչել իրենք իրենց և իրենց միջոցով ճանաչել նաև շրջապատող աշխարհը։ Այդ դեպքում երևակայությունը սկսում է ավելի լավ գործել»,- ասաց նա։
Ա. Էլբակյանի խոսքով, ժամանակները բարդ են՝ սկսած կորոնավիրուս մինչև պատերազմ, պատերազմից մինչ այս պահը, «ինձանի լավ գիտեք՝ ինչպիսին է», բայց թատրոնն այս աշխարհի փոքր մոդելն է ու պարտավոր է շարունակել աշխատել։

Культура 17:11 07/02/2024 Армения
Национальный академический театр имени Габриэла Сундукяна в минувшем 2023 году поставил 137 спектаклей, что, по оценке директора театра Вардана Мкртчяна, является блестящим показателем.
Он сообщил, что за год театр посетило более 70 тысяч 300 зрителей, образовавшиеся внебюджетные средства превышают 200 млн..
В 2023 году театр имени Габриэла Сундукяна участвовал в различных фестивалях и побывал с гастролями в разных странах.
В.Мкртчян сообщил, что в июне между театром и «Национальным драматическим театром России (Александринским)» был подписан меморандум о сотрудничестве, который стал основой для реализации новых совместных программ.
Директор театра также сообщил, что в Сараево в 2023 году он встретился с президентом, вице-президентом, генеральным секретарем Европейской ассоциации фестивалей, они в порядке исключения приняли в ассоциацию Ереванский международный театральный фестиваль.
В свою очередь художественный руководитель Национального академического театра имени Г. Сундукяна Армен Элбакян указал: когда работают со зрителем, чувствуют, что он в большинстве своем не готов к той литературе, которую может предложить театр. В этой связи он подчеркнул важность реализуемых театром образовательных программ, которые не только готовят зрителей, но и являются инвестицией в будущее.
«Театр дает детям возможность познать себя и через самопознание познать и окружающий мир. В этом случае воображение начинает работать лучше», – сказал он.
По словам Элбакяна, времена – сложные: от пандемии коронавируса до войны, от войны до сегодняшних событий.
«Вы лучше меня все это знаете, но театр – маленькая модель этого мира, он обязан продолжать работать», – указал он.