Քաղաքական 12:53 08/02/2024 Հայաստան
Պարոն Կոնջորյան, եթե ձեզ ՔՊ-ում հանձնարարեն՝ ապացուցել 5 երեխաների մայրը կույս է, կփորձեք ապացուցել. Խամոյան
«Դուք պատրաստվում եք իշխող ուժի ձայների միջոցով դառնալ ԲԴԽ անդամ, մարդ, ով պետք է հսկի, վերահսկի դատավորներին, նրանց բարեվարքությունը ստուգի։ Դուք ակնհայտորեն  խնդիրներ ունեք սեփական կենսագրության հետ և այս պայմաններում չեք կարող վերահսկել, ստուգել դատավորների բարեվարքությունը»,- Ազգային ժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամայոնը՝ դիմելով  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցութան կողմից Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջադրված թեկնածու Կարեն Թումանյանին։
Նա նշեց, որ խորը ուսումնասիրելով թեկնածուի կենսագրությունն ու համադրելով մի քանի  կենսագրական տվյալներ, ստացել է հետևյալ պատկերը. «Դուք դպրոց  հաճախել եք 10 տարեկանում, ավարտել եք 20 տարեկանում»։
Ընդդիադիր պատգամավորը նաև նշեց, որ Կ. Թումանյանն ազատված է զինվորական ծառայությունից ընտանեկան կարգավիճակով պայմանավորված՝ երկու և ավելի երեխա ունենալու հանգամանքի բերումով։
«Պարոն Կոնջորյան, ինձ մոտ երբեմն տպավորություն է, եթե ձեզ ՔՊ-ում հանձնարարեն, որ դուք ապացուցեք՝ 5 երեխաների մայրն, օրինակ, կույս է, վստահ եմ,  դուք դեմքի լուրջ արտահայտությամբ կփորձեք դա ապացուցել, քանի որ ցանկանում եք պահել ձեր պաշտոնը։
Երեկ այնպիսի վստահությամբ էիք փորձում արդարացնել, հիմնավորել ձեր թեկնածուի՝ զինվորական ծառայությունից ազատվելը, որ մի պահ իսկապես մտածեցի՝ կարող է սխալվում եմ։
Ուզում եք մեկին դարձնել ԲԴԽ անգամ,  ով խուսափել է զինվորական ծառայությունից ամուսնանալով ... Կարծում եմ՝ բոլորդ հասկացաք։ Ամուսնացել է բանակ զորակոչվելուց մեկ տարի առաջ, գրանցվել է ամուսնության ակտ։
Դպրոց ընդունվել է 10 տարեկանում, ավարտել է 20 տարեկանում, 20 տարեկանում ամուսնացել է և այլևս իրեն բանակ չեն տարել»,- ասաց Խամոյանը՝ կոչ անելով ՔՊ-ական պատգամավորներին կարդալ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի բարեվարքության եզրակացությունը։
Նա նաև նշեց, որ բացի խնդրահարույց կենսագրությունը, Կ.Թումանյանը նաև իրավաբան գիտնական չէ ու այդ մարդուն ՔՊ-ն պատրաստվում է դարձնել ԲԴԽ անդամ։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդհատեց Խամոյանին ու ասաց, որ իրենք հիմա այդ հարցը չեն քննարկում։
«Մի խանգարեք ինձ, խնդրում եմ»,- արձագանքեց Խամոյանը։
«Անջատեք տիկին  Խամոյանի խոսափողը»,- կարգադրեց ԱԺ ՔՊ-ական  փոխխոսնակը։
Նա նշեց, որ զգուշացրել էր՝  հիմա քննարկում են Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցը, իսկ պատգամավորը երեկվա քննարկված հարցի մասին է խոսում։
Այնուհետև ասաց. «Միացրեք, թող ավարտի»․
«Բազմիցս շեղվել ենք օրակարգերից։ Ես հիմա խոսում եմ յուրաքանչյուր դատավորի շահերի  տեսանկյունից, որովհետև վաղը պետք է գա, այդ մարդկանց բարեվարքությունը  ստուգի՝ ակնհայտորեն խնդիրներ  ունենալով սեփական կենսագրության հետ»,- ասաց Ագնեսա Խամոյանը։

Агнеса Хамоян – партии власти: Если завтра вам поручат доказать девственность матери 5 детей – вы и это сделаете
Парламент Армении обсуждает вопрос выдвижения фракцией «Гражданский договор» («ГД») кандидатуры Карена Туманяна на должность члена Высшего судебного совета (ВСС).
«Благодаря голосам депутатов от фракции правящей партии станете членом ВСС, лицом, который должен следить и контролировать судей, проверять их добропорядочность. Между тем, у вас проблемы с собственной биографией, и в этих условиях вы не можете контролировать и проверять добропорядочность судей», – обратилась к Карену Туманяну депутат НС от фракции «Армения» Агнеса Хамоян.
Она отметила, что после детального изучения биографии кандидата и сопоставления нескольких биографических данных у нее сложилась следующая картина: «Вы пошли в школу в 10 лет и закончили ее в 20 лет».
Оппозиционный депутат также отметила, что К. Туманян освобожден от военной службы по семейному положению – в связи с наличием у него двух и более детей.
«Г-ин Конджорян, у меня иногда создается впечатление, что, если вас попросят доказать, например, что мать пятерых детей – девственница, то вы с серьезным выражением лица попытаетесь доказать и это, лишь бы сохранить свои кресла. Я уверена.
Вчера вы с такой уверенностью пытались оправдать, обосновать освобождение вашего кандидата от военной службы, что я на мгновение даже призадумалась – вдруг ошибаюсь.
Вы хотите сделать членом ВСС человека, который уклонился от военной службы, женившись... Думаю, вы все поняли. Женился за год до призыва в армию», – обратилась Хамоян к руководителю фракции «Гражданский договор» Национального Собрания Армении Айку Конджоряну.
«Он (Карен Туманян. – Ред.) пошел в школу в 10 лет, окончил ее в 20 лет, женился тут же и его больше в армию не призывали», – сказала Хамоян, призвав депутатов от ГД ознакомиться с заключением Комиссии по предупреждению коррупции.
Она отметила также: помимо проблемной биографии, К.Туманян также не является ученым, правоведом, и ГД собирается сделать этого человека членом ВСС.
Вице-спикер НС РА Рубен Рубинян прервал Хамоян, напомнив: сегодня парламент обсуждает вопрос отбора кандидатов, выдвинутых на вакантное место судьи Гражданской палаты Кассационного суда (ГП КС).
«Не мешайте мне, пожалуйста», – отреагировала Хамоян.
«Выключите микрофон г-жи Хамоян», – распорядился вице-спикер НС.
Он отметил, что сейчас обсуждается вопрос отбора кандидатов, выдвинутых на вакантное место судьи Гражданской палаты Кассационного суда, а депутат говорит об обсуждавшемся вчера вопросе.
Затем он указал: «Включите микрофон, пусть завершит».
«Мы много раз отклонялись от повестки дня. Я говорю сейчас с точки зрения интересов каждого судьи, потому что завтра их добропорядочность будет оценивать человек, у которого явно проблемы с собственной биографией», – сказала Агнеса Хамоян.
- Арменуи Кюрегян – Заруи Батоян: «Что значит наличие любовной связи – независимо от сексуальных отношений?»