Իմ խաչը ծանր է. Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովում Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցի ժամանակ Ալեն Սիմոնյանը մի հարց բարձրացրեց։
«Զրպարտության և վիրավորանքի վերաբերյալ բազմաթիվ վճիռներ են կայացվում։ Նույնիսկ այն դեպքում, երբ դատարանը համաձայնվում է, որ տեղի է ունեցել  վիրավորանք, զրպարտության, դատավորները խուսափում են փոխհատուցման մեծ չափը սահմանելուց։
Խոսքը չի գնում  նրա մասին, որ հնարավորինս շատ պատասխանող կողմին ծանր իրավիճակում դնել, բայց կա մեկ այլ ծայրահեղություն. երբ ծախսը՝ փաստաբան, պետական տուրք, նույնիսկ դատարանը կայացնելով  որոշում, որով փաստում է, որ տեղի է ունեցել  վիրավորանք, զրպարտություն, չի փոխհատուցում հայց ներկայացրած անձի ծախսերը»,- ասաց նա։
Սիմոնյանի խոսքով, բազմաթիվ նման գործեր կան, նաև իր կողմից ներկայացված հայցերի, երբ դատարանն  ուղղակի մինիմալ շեմն է սահմանում։
«Ցավոք սրտի, իմ խաչը երևի ծանր է, Հայաստանում գրեթե տենց թեմա չկա, որի հետ ես կապ չունեմ»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը։

Politics 14:36 08/02/2024 Armenia
During the parliamentary debates on the candidates for a judge of the Court of Cassation Civil Chamber on Thursday, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan raised the issue of disproportionate penalties imposed by courts in defamation cases.
"There are many rulings in connection with defamation and insults. Even in case of guilty verdicts, judges avoid awarding large compensation sums," he claimed.
“It's not about putting the defendant in a tough situation, but the amount awarded does not even reimburse the plaintiff's court expenses, including the lawyer's services, state duties and others," Simonyan said.
According to the speaker, there are many such cases, including on the basis of lawsuits filed by him, when the courts set a minimum threshold.
"Unfortunately, my cross is probably heavy, there is almost no case in Armenia that I don't have anything to do with," Alen Simonyan said.